Státní společnost Prisko dnes podepsala s OKD smlouvu o koupi těžařské firmy | E15.cz

Státní společnost Prisko dnes podepsala s OKD smlouvu o koupi těžařské firmy

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

OKD ve čtvrtek ráno podepsala se státní společností Prisko smlouvu o převodu akcií OKD. Uvedl to zástupce OKD na schůzi věřitelů. Smlouvu schválil také insolvenční správce. „Je to nejlepší řešení, které mělo OKD k dispozici,“ prohlásil insolvenční správce Lee Louda. OKD už podle podmínek státu založila novou společnost OKD Nástupnická, do níž se následně majetek těžaře převede a kterou bude Prisko vlastnit. Prisko za akcie OKD zaplatí necelých 80 milionů korun. 

Vedení OKD musí nyní předložit reorganizační plán do 12. dubna, jehož součástí bude také smlouva se společností Prisko. Věřitelé by ho měli schválit na přelomu května a června. Následně se převede dohodnutý majetek OKD do nástupnické společnosti. Prisko se jejím vlastníkem stane po vypořádání transakce letos v září. Vyplývá to z parametrů transakce, které schválila ve středu vláda. „Obsah smlouvy nemůžeme komentovat,“ uvedl po jednání schůze věřitelů mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Pro věřitele z transakce vyplývá, že získají zhruba 1,2 procenta ze svých pohledávek. Z kupní ceny necelých 80 milionů korun, které je Prisko ochotno za OKD zaplatit, půjde 44,5 milionů korun na vyplacení zajištěných pohledávek firmy Zeppelin CZ. Zbylých 35 milionů korun se rozpustí mezi nezajištěné věřitele. V případě konkurzu by ovšem nedostali ani korunu, vyplývá z ocenění OKD, které provedla společnost A-Consult Plus.

Prisko převzme OKD bez pohledávek za Zdeňkem Bakalou a mateřskou NWR a za členy představenstva a dozorčí rady firmy z doby, kdy OKD dostala do finančních problémů. Celkem chce OKD vymoci zhruba 27 miliard korun. Státní firma také nebude řešit dluhy, které OKD nasekala před vyhlášením úpadku.

Insolvenční správce uznal jako oprávněné pohledávky za více než tři miliardy korun. Ve společnosti Staré OKD, která tyto pohledávky a závazky převezme, by měly skončit také jednorázové nároky poskytovatele energií Veolia Průmyslové služby, které OKD už dříve odhadla na více než dvě miliardy korun. „Ze zbylých neprovozních aktiv mohou být věřitelé uspokojováni, a to i významným způsobem,“ prohlásil Louda.

Státu zůstane jen provoz dolů a jejich útlum. Z výpočtů společnosti Prisko vyplývá, že OKD by si těžbou mohla vydělat dost peněz, aby pokryla v příštích pěti letech sociální a technické náklady na útlum ve výši 5,2 miliardy korun. Výnosy z provozu dolu by měly dosáhnout 4,9 miliardy korun.

OKD pracuje se scénářem uzavírání dolů, kdy těžba na dole Paskov skončila k 31. březnu 2017, doly Darkov a Lazy by měly být uzavřeny do konce roku 2018. Na Darkově jde o přirozený konec, protože už v šachtách dojde uhlí, které by se dalo těžit. V Lazech by se dalo těžit dál, kdyby se otevřelo nové patro, což představuje investici kolem 3 miliard korun. Těžba by se dala krátkodobě prodloužit tím, že se budou razit šikmé chodby.

Důl ČSA by měl skončit v roce 2021, pokud by firma nechtěla investovat zhruba miliardu korun do otevření nového těžebního pole. Jako poslední by měl jít do útlumu důl ČSM v roce 2023. O útlum by se měla postarat státní společnosti Diamo.

Provoz dolu Paskov loni podle neauditovaného výsledku hospodaření skončil v provozní ztrátě 640 milionů korun. Do kladných čísel se důl přehoupnul už loni v prosinci díky vysokým cenám koksovatelného uhlí. V letošních prvních třech měsících tento trend pokračoval. „Prodloužení těžby na Paskově do března byla naše výhra. Za první tři měsíce by měl Paskov skončit v plusu kolem 200 milionů korun. I díky tomu se podle dohody s vedením OKD zvedne odstupné pro odcházející horníky,“ říká šéf odborářů OKD Jaromír Pytlík.

Loni byl ztrátový také důl Darkov. Jedinou ziskovou částí OKD byl důl ČSM. Za rok 2016 vykázal provozní zisk téměř 1,2 miliardy korun.

Insolvenční správce Lee Louda ve zprávě o hospodaření OKD upozorňuje na skutečnost, že firma nemůže spoléhat na to, že se udrží stávající vysoká cena koksovatelného uhlí. Trh s finančními zajišťovacími nástroji naznačuje, že na začátku příštího roku by mělo stát koksovatelné uhlí zhruba polovinu dnešní ceny.

O odkup OKD projevili zájem ještě EP Industries ze skupiny EPH a společnost Alcentra ze skupiny BNY Mellon. Právní zástupce OKD Petr Kuhn na schůzi věřitelů uvedl, že ani jedna z nabídek neumožňovala zpracování reorganizačního plánu, který by měl šanci na schválení věřiteli. Alcentra sice nabídla za odkup OKD 500 milionů korun, podle vedení OKD ovšem po započítání dalších podmínek byla reálná cena nula. Alcentra se tento týden obrátila podle týdeníku Euro dopisem na premiéra Bohuslava Sobotku, v níž hrozí Česku arbitráží. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah