Soumrak nafty. Podíl aut se vznětovým motorem bude podle odhadů dál klesat | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Soumrak nafty. Podíl aut se vznětovým motorem bude podle odhadů dál klesat

Soumrak nafty. Podíl aut se vznětovým motorem bude podle odhadů dál klesat
Tankování nafty (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Blesk:Jitka Pecharová

ČTK

Podíl nových aut s dieselovým motorem prodávaných na českém trhu by se mohl během příštích tří let snížit až ke 20 procentům ze stávajících 28 procent. Ještě v roce 2017 to přitom bylo 38 procent, tedy o deset procentních bodů více. Uvedl to partner EY pro automobilový průmysl Petr Knap.

"Myslím, že další pokles k úrovni 20 procent je velmi dobře možný. Jednak jsme už viděli podíl 24 procent před 15 lety a cejch špinavého pohonu dieselu po aféře dieselgate také dlouho zůstane," uvedl.

Podle Knapa je také vidět, že řada zejména menších modelů se již od loňska nenabízí v naftovém provedení, protože se vývoj dieselových agregátů pro ně s ohledem na stále přísnější emisní normy nevyplatí. V neposlední řadě také alternativní pohony budou postupně pomalu zmenšovat zatím zcela dominující podíl klasických spalovacích motorů.

Český autoprůmysl čeká pád z vrcholu. Odvětví projde změnami, které nemusí všichni přežít

"Nicméně v provozovaných autech a dovážených ojetých stále bude mít naftový pohon silné zastoupení, takže budu velmi dlouho trvat, než uvidíme podstatnou změny v celkovém provozované flotile v ČR," dodal. Výraznější změna struktury prodejů čeká značky, které dosud byly v prodeji dieselů úspěšné, tedy například Volkswagen nebo PSA.

Podle Svazu dovozců automobilů se v prvním čtvrtletí podíl benzínových vozů zvýšil o pět procentních bodů na 70 procent, naopak podíl nafty o čtyři body klesl. Zbytek připadá na LPG, CNG a elektrické vozy.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!