Státní EGAP se připojil k insolvenčnímu řízení s Vítkovicemi. Hlásí se o 19 miliard

Výroba v závodech skupiny Vítkovice Machinery Group

Výroba v závodech skupiny Vítkovice Machinery Group Zdroj: Vítkovice

Výroba v závodech skupiny Vítkovice Machinery Group
Výroba v závodech skupiny Vítkovice Machinery Group
Výroba v závodech skupiny Vítkovice Machinery Group
Jan Světlík, Vítkovice Machinery Group
Jan Světlík, Vítkovice Machinery Group
7
Fotogalerie

Exportní garanční a pojišťovací společnost se připojila k insolvenčnímu řízení s firmou Vítkovice Power Engineering. Ta je od srpna v úpadku. Státní EGAP přihlásil pohledávku za skoro devatenáct miliard korun. Souvisí s pojištěním úvěru na dodávku uhelné elektrárny pro tureckou společnost Adularya Enerji Elektrik.

VPE jsou součástí strojírenského holdingu miliardáře Jana Světlíka. Podnik dluží přes dvě miliardy korun. Z toho zhruba půl miliardy jsou dluhy po splatnosti.

Společnost Vítkovice Power Engineering získala v minulosti zakázku na výstavbu tepelné elektrárny v Turecku. Investici turecké společnosti pokryl úvěr, který poskytla rovněž státní Česká exportní banka. Ta jej nechala pojistit právě u EGAP. VPE se zavázaly k tomu, že přijmou odpovědnost, pokud zakázka nebude uskutečněna jejich vinou. EGAP zatím kvůli problémům se zakázkou nic platit nemusela. K insolvenčnímu řízení se přihlásila pro případ, kdyby pojistné plnění nastalo.

"Pohledávka byla přihlášena v celkové výši 18,6 miliardy korun a je vázána na splnění několika odkládacích podmínek. Pokud dojde k naplnění všech odkládacích podmínek, může být konečná výše pohledávky ještě podstatně snížena podle skutečného vývoje situace," uvedla mluvčí pojišťovny Hana Hikelová. 

Zástupci Vítkovic oprávněnost pohledávky zpochybňují. Mluvčí Eva Kijonková sdělila, že v tuto chvíli není jasné, zda uplatněná pohledávka bude v insolvenčním řízení uznána. "EGAP si sice přihlásil pohledávku za Vítkovicemi Power Engineering, ale realita je taková, ze Česká exportní banka půjčila zdroje na elektrárnu tureckému investorovi. Tento úvěr si nechala pojistit u EGAP. Přerušení projektu následně jednoznačně nebylo způsobeno Vítkovicemi Power Engineering," řekla.

Zástupkyně Světlíkovy firmy viní z problémů tepelné elektrárny dva činitele. Jednak turecká strana měla dodávat do elektrárny špatné uhlí. 

Roli pak podle mluvčí Kijonkové sehrál i nedávný neúspěšný puč v Turecku. "Ve společnosti Adularya byla ustavena státní správa a nové vedení. VPE vyvíjí maximální snahu o obnovení vztahů a dosažení shody s těmito novými zástupci investora a nalezení dohody na podmínkách dokončení elektrárny v situaci, kdy přerušení projektu jednoznačně nebylo způsobeno vinou VPE," uvedla.

Vítkovice Power Engineering zaměstnávají 1200 lidí. Firma eviduje přes 720 věřitelů.