Suchoj vyvíjí letadlo pro sportovce. Čeká velký zájem | E15.cz

Suchoj vyvíjí letadlo pro sportovce. Čeká velký zájem

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský Suchoj hledá další možnosti uplatnění pro své dopravní letadlo Superjet 100. Společnost na aerosalonu ve Farnborough přestavila koncept letadla přizpůsobeného k přepravě profesionálních sportovních týmů – zřejmě jediného svého druhu na světě.

Letadlo nazvané SportJet by bylo třetí variantou stroje. Nyní Suchoj nabízí vnitřní uspořádání do podoby dopravního letadla pro přibližně sto cestujících a luxusní business jet.

„Nic podobného dnes na trhu není a potenciální poptávka je obrovská,“ prohlásil ve Farnborough viceprezident Suchoje Jevgenij Andrachnikov. Certifikaci a uvedení do provozu chce Suchoj stihnout do roku 2018, kdy v Rusku proběhne světový fotbalový šampionát, a dva roky před konáním olympijských her v Tokiu.

OBRAZEM: Aerosalon ve Farnborough

Hodnotu světového trhu s přepravou sportovních týmů Suchoj odhaduje na jednu miliardu dolarů. „Je běžné, že zavedené aerolinky přepravují týmy letadly vyhrazenými pouze k tomu účelu,“ řekl Andrachnikov. „Delta létá s 27 z 30 týmu (americké basketbalové ligy) NBA, má k tomu účelu 13 letadel, United Airlines přepravují týmy (baseballové ligy) MLB a (ligy amerického fotbalu) NFL,“ dodal.

SportJet je rozdělený do čtyř zón. První nabízí sezení pro sportovce, které umožňuje například neustále sledovat jejich zdravotní stav. V další části sídlí fyzioterapeuti s masážním stolem a běhacím pásem, třetí využívají trenéři a ve čtvrté sedí pomocný personál.

Suchoj očekává, že poptávka po novém letadle bude dostatečná, aby nápad uvedl na trh. Výrobce již jedná s ruskou hokejovou ligou, ve které hraje 29 týmů. „Pokud dokážeme prodat letadlo významné lize, jako je tato, otevře nám to mnoho dveří,“ uvedl Andrachnikov. Zájemce chce Suchoj lákat i na nadcházejících olympijských hrách v Brazílii, kde vystaví maketu letadla.

Propagační video SportJetu

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah