Temelín má problém. Kvůli zvýšené teplotě nefunguje první blok elektrárny | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Temelín má problém. Kvůli zvýšené teplotě nefunguje první blok elektrárny

ČTK

První blok jaderné elektrárny Temelín začne kvůli zvýšené teplotě ložiska vyrábět elektřinu přibližně za týden. Původně měla výroba energie začít v úterý. Blok je odstaven od konce srpna. V sobotu energetici reaktor nastartovali, ale zjistili zvýšenou teplotu segmentu jednoho ze šesti ložisek turbíny.

Momentálně energetici blok vychlazují. Původně měla plánovaná odstávka prvního bloku končit první prosincový týden. ČEZ ji ale posunul například kvůli dodatečným kontrolám systému drenáže parogenerátorů.

Při připojování bloku k přenosové soustavě odborníci sledují chování turbíny při 50 otáčkách za vteřinu. "Při provozních otáčkách byla turbína stabilní. Na části ložiska vysokotlakého dílu turbíny jsme ale naměřili vyšší teplotu," uvedl Sviták.

Vedení elektrárny se rozhodlo připojení bloku o týden posunout. V tomto termínu změna podle energetiků nezpůsobí žádné potíže. "Spotřeba elektřiny o Vánocích a v závěru roku vždycky klesá, příznivá je i situace na energetické burze. Příjemné to není s ohledem na několik desítek lidí, kteří stráví Štědrý den na Temelíně, ale je to aktuálně nejlepší varianta," řekl Sviták.

Druhý blok je v provozu na plném výkonu. Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 11,7 miliardy kilowatthodin elektřiny.

ČEZ otestuje v Temelíně jaderné palivo od americké firmy Westinghouse
Dostavba jaderné elektrárny v Mochovcích se prodraží o téměř 150 miliard

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!