Dostavba jaderné elektrárny v Mochovcích se prodraží o téměř 150 miliard | E15.cz

Dostavba jaderné elektrárny v Mochovcích se prodraží o téměř 150 miliard

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Náklady na dostavbu dalších dvou bloků jaderné elektrárny ve slovenských Mochovcích se patrně zvýší na 5,4 miliardy eur (146 miliard korun). Podle slovenského deníku Sme o tom informoval státní tajemník slovenského ministerstva hospodářství Vojtech Ferencz. Stavba se tak prodraží asi o miliardu eur.

Společnost Slovenské elektrárne (SE) podle Ferencze před třemi týdny oznámila, že dokončí třetí blok v létě 2018 a čtvrtý blok až v létě 2019. Navzdory valné hromadě z listopadu 2014, kdy podnik avizoval zvýšení rozpočtu na 4,6 miliardy eur, žádá o další zvýšení na 5,4 miliardy eur, řekl. SE jsou správcem elektrárny v Mochovcích.

Slovenský činitel také řekl, že třetí blok v Mochovcích měl být původně uveden do provozu v říjnu tohoto roku a čtvrtý blok v říjnu 2017.

Mochovce se začaly stavět před 34 lety, ovšem za 17 let se podařilo postavit jen dva ze čtyř plánovaných bloků. Projekt dostavby opakovaně čelí odkladům a rostoucím nákladům, mimo jiné i kvůli zpřísnění bezpečnostních předpisů po havárii japonské elektrárny Fukušima před pěti lety.

Slovenské elektrárne, které jsou největším výrobcem elektřiny na Slovensku, vlastní italská skupina Enel, česká skupina EPH a slovenský stát. EPH, který ovládají finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, loni v prosinci podepsal dohodu o koupi dvoutřetinového podílu v SE od Enelu za 750 milionů eur (20,3 miliardy korun). Podmínkou transakce je ale dokončení a spuštění nových bloků v Mochovcích, jejichž jaderná část využívá ruské technologie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah