Tesla dodala ve čtvrtletí na trh rekordní počet aut | E15.cz

Tesla dodala ve čtvrtletí na trh rekordní počet aut

ČTK

Americký výrobce elektromobilů Tesla ve druhém čtvrtletí dodal na trh rekordní počet vozů, a splnil tak cíl, který stanovil zakladatel a šéf podniku Elon Musk. Tesla v úterý uvedla, že zákazníkům předala 95 200 aut, což je o 51 procent více než v předchozím kvartálu. Výsledek výrazně předčil odhady analytiků. Akcie Tesly, kterým se letos zatím příliš nedaří, v reakci zpevnily zhruba o osm procent.

Tesle se tak podařilo překonat dosavadní rekord z posledního čtvrtletí loňského roku, kdy na trh dodala 90 700 elektromobilů. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že v letošním druhém čtvrtletí firma dodá odběratelům 89 084 vozů.

V tříměsíčním období do konce června tvořily většinu dodávek podle očekávání vozy Model 3. Na jeho předchůdce Model S a Model X připadlo celkem 17 650 vozů. Letos chce firma dodat na trh 360 tisíc až 400 tisíc svých elektromobilů.

Šéf výroby Tesly končí. Automobilka Lucid jí přetáhla už druhého manažera

Výroba se ve druhém čtvrtletí zvýšila v porovnání s předchozím čtvrtletím o 13 procent na 87 048 vozů. Zdaleka nejvíce sjížděly z montážních linek opět vozy Model 3.

Musk se snaží přesvědčit investory, že poptávka po vozech Tesla zůstává vysoká a že firma je schopna dodávat je zákazníkům na celém světě efektivně a rychle. Firmě v prvním čtvrtletí klesl odbyt o 31 procent a vykázala ztrátu 702 milionů dolarů (15,8 miliardy korun). Na konci minulého týdne akcie firmy uzavřely na nejnižší hodnotě za dva a půl roku.

Norové stále věří elektromobilům. Polovina nově prodaných aut nemá spalovací motor
Komentář Lukáše Kovandy: Hrozí nám „kovový šok“

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!