Tesla ovládla trh s elektromobily ve Švýcarsku | E15.cz

Tesla ovládla trh s elektromobily ve Švýcarsku

Tesla Model S
Tesla Model S
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: Steve Jurvetson

pav

Share on Facebook Messenger
Expanze Tesla Motors do Evropy pomalu pokračuje. Po nedávném úspěchu v Norsku, kde se stala nejprodávanější značkou vůbec, si kalifornská automobilka připisuje další malé vítězství. Její Model S se stal nejprodávanějším elektromobilem ve Švýcarsku.

V září 2013 Tesla Motors prodala ve Švýcarsku celkem 66 vozů. Jde o měziměsíční nárůst o téměř 50 procent, v srpnu zde prodala 42 kusů. V devátém měsíci letošního roku si tak Model S ukrojil podíl 0,3 procenta z celkových automobilových prodejů, kterých bylo celkem 22 632. Uvedl to server Insideevs.com.

Na druhém místě se mezi elektromobily ve Švýcarsku umístil francouzský Renault Zoe s 31 prodanými kusy (24 o měsíc dříve). Nissan Leaf si připsal 13 prodejů, Open Ampera jich měla devět, Chevrolet Volt sedm, Mitsubishi i-MiEV celkem čtyři a Peugeot iOn jeden.

Tesla má už hodnotu jako třetina Fordu

Fotogalerie Tržní hodnota kalifornské automobilky Tesla Motors dosáhla hranice 20 miliard dolarů. Investoři neskrývají optimismus, že se Elonu Muskovi podaří udržet a posunout ještě výš výborné hospodářské výsledky firmy. Kritici však varují před bublinou.

Hodnota akcií firmy vystoupila v pondělí na rekordních 172,89 dolarů za kus. Nyní se obchoduje pod 165 dolarů za kus. Jen za letošní rok vzrostly akcie automobilky z kalifornského Palo Alto téměř pětinásobně.

Růst tržní hodnoty firmy je pravděpodobně ovlivněn rekordními prodeji v domovské Kalifornii, kde se Model S umístil na třetí příčce v žebříčku nejprodávanějších luxusních sedanů. Jen pro úplnost, první a druhé místo obsadily vozy Mercedes-Benz E-Class a BMW řady 5. Cenné papíry také rostly v reakci na ambiciozní plán výrobce dodat do konce letošního roku celkem 21 tisíc vozů Modelu S a v příštím roce dokonce výrobu zdvojnásobit.

Vývoj akcií Tesla Motors za poslední rok

Vývoj akcií americké automobilky Tesla Motors (7. 10. 2013) Autor: Yahoo Finance
Zdroj: Yahoo Finance

Bublina brzy splaskne, varují někteří analytici

Kritici však varují, že tržní kapitalizace Tesla Motors je jen bublina, která zřejmě brzy splaskne. Jak upozorňuje deník The Washington Post, automobilka by v prvním čtvrletí letošního roku pravděpodobně vykázala ztrátu, nebýt štědrého federálního programu podporujícího zelené technologie a speciálního programu státu Kalifornie, který odměňuje výrobce vozů s nulovými emisemi zvláštními ZEV (zero-emission vehicles) kredity. S těmi Tesla Motors čile obchoduje, prodává je konkurenčním automobilkám, které zelená auta nevyrábějí. Právě díky kreditům Tesla vykázala ve druhém čtvrletí o 11,2 milionu dolarů vyšší zisk. Kalifornie ale plánuje podporu výrazně omezit.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.