Tesla vydá další akcie, aby měla na výrobu nového modelu | E15.cz

Tesla vydá další akcie, aby měla na výrobu nového modelu

Představení Tesly Model 3
Představení Tesly Model 3
• 
ZDROJ: Tesla Motors

ČTK

Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors vydá nové akcie v hodnotě až 1,7 miliardy dolarů (zhruba 41 miliard korun). Získané peníze použije k financování výroby nového vozu Model 3, oznámila ve středu firma. Generální ředitel Elon Musk uvedl, že Tesla v letošním roce investuje až 2,25 miliardy dolarů, zejména do výroby vozu Model 3.

Tesla představila nový elektromobil Model 3 koncem března, jeho základní cena bude 35 tisíc dolarů (zhruba 840 tisíc Kč). Automobil si již objednaly statisíce lidí, ačkoli firma začne vůz dodávat zákazníkům až koncem příštího roku.

Začátkem května automobilka oznámila, že se vzhledem k silné poptávce po novém automobilu rozhodla do roku 2018 zvýšit svou výrobní kapacitu na 500 tisíc vozů ročně. Původně přitom plánovala dosáhnout této úrovně až o dva roky později. V loňském roce firma dodala zákazníkům zhruba 50 tisíc elektromobilů.

Ztráta se kupí

Tesla nyní vyrábí dva modely s elektrickým pohonem. Jsou to sedan Model S a sportovně-užitkový vůz Model X, který se začal prodávat loni v září. Před Modelem S vyráběla Tesla ještě sportovní Roadster, jeho výrobu ale v roce 2012 ukončila.

Akcie Tesly v posledním roce Graphical visualization of market data.

Tesla byla založena v roce 2003, dosud se jí však ani jednou nepodařilo vykázat celoroční zisk. V letošním prvním čtvrtletí se čistá ztráta automobilky prohloubila na 282 milionu dolarů ze 154 milionu před rokem. V uplynulých šesti letech získala firma prodejem akcií a dluhopisů více než 4,5 miliardy dolarů, uvedla agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.