Tesla zvažuje výrobu v Číně. Auta by mohla zlevnit o třetinu | E15.cz

Tesla zvažuje výrobu v Číně. Auta by mohla zlevnit o třetinu

Tesla Model S v továrně v kalifornském Fremontu
Tesla Model S v továrně v kalifornském Fremontu
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Maurizio Pesce via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký výrobce elektrických aut Tesla Motor by mohl začít do dvou let vyrábět auta v Číně. Oznámil to ředitel automobilky Elon Musk, podle kterého by místní výroba mohla snížit ceny aut Tesly na největším automobilovém trhu světa o třetinu.

Prodej Tesly v Číně je slabý a společnost zde letos musela snížit počet zaměstnanců. Podle místních médií firma propustila 30 procent z 600 zaměstnanců. Automobilka však přesné údaje o prodeji v Číně nezveřejňuje.

Musk zatím žádné další podrobnosti, včetně toho, kde by mohla továrna stát, neuvedl. Zahraniční automobilky jsou nicméně obvykle nuceny vytvořit společný podnik s čínskou firmou, pokud chtějí v zemi vyrábět auta.

Investoři stále čekají na zisk

Tesla v současnosti vyrábí pouze sedan Model S. Minulý měsíc oficiálně představila svůj dlouho očekávaný sportovně-užitkový vůz Model X. Do roku 2017 pak chce automobilka přijít na trh s levnějším vozem pro masový trh Model 3.

Nový vůz je třetím vozidlem 12 let staré automobilky. Před Modelem S vyráběla Tesla ještě sportovní Roadster, jehož výrobu ale v roce 2012 ukončila. Tesla v minulosti masivně investovala a byla v posledních letech ztrátová, investoři ale doufají, že nové auto jí pomůže k zisku.

Graphical visualization of Tsla

Tesla v současnosti spolu se svým japonským partnerem Panasonic staví obří závod na výrobu baterií v Nevadě. Investice má činit pět miliard dolarů a závod má být dokončen v roce 2017. Závod má být největším a nejmodernějším závodem na výrobu baterií na světě. Tesla se odhodlala k výstavbě závodu kvůli nedostatku baterií pro své automobily a ve snaze snížit náklady. Závod by měl být schopný dodávat baterie až pro 500 tisíc vozů ročně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah