Těžba ropy v USA příští rok prudce zpomalí růst | E15.cz

Těžba ropy v USA příští rok prudce zpomalí růst

Těžba ropy v USA příští rok prudce zpomalí růst
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Dwight Burdette (CC BY 3.0) via Wikimedia Commons

ČTK
pav

Těžba ropy ve Spojených státech letos stoupne o osm procent na 9,30 milionu barelů denně (b/d), příští rok ale nárůst produkce prudce zpomalí na zhruba dvě procenta. Předpověděl to v dnešní měsíční zprávě vládní Úřad pro energetické informace (EIA), a ponechal tak svou lednovou prognózu takřka beze změny.

Minulý měsíc úřad předpověděl, že letos ropná těžba v USA stoupne o 720 tisíc b/d na 9,31 milionu b/d. Prognózu pro rok 2016 EIA nepatrně upravil na 9,52 milionu z lednového výhledu 9,53 milionu b/d.

Zpomalení růstu v příštím roce bude pode EIA důsledkem nedávného propadu světových cen ropy. I tak se ale těžba přiblíží dosavadnímu rekordu 9,6 milionu b/d z roku 1970. V roce 2013 těžba ropy v USA vzrostla rekordním tempem téměř milionu barelů denně na čtvrtstoleté maximum 7,5 milionu barelů denně.

Propad cen americkou produkci neovlivnil

Pokles cen ropy, které proti polovině loňského roku ztratily až 60 procent, zatím na americkou produkci větší vliv neměl. V lednu se v USA těžilo v průměru 9,2 milionu barelů denně, sdělil EIA podle agentury Reuters.

Za rozmachem produkce ropy ve Spojených státech v posledních letech stojí technologie hydraulického frakování, která se používá k těžbě z hlubokých břidlicových hornin. Vysoké dodávky ze Spojených států výrazně přispěly k prudkému zlevnění ropy. Saúdská Arábie koncem listopadu zablokovala snahy některých členů ropného kartelu OPEC o snížení těžebního limitu, které by mohlo ceny podpořit. Postup Rijádu posílil spekulace, že Saúdští Arabové chtějí pomocí nízkých cen zastavit prudký růst produkce ropy v USA.

Ceny ropy poprvé po čtyřech dnech klesají, vliv má zpráva IEA
Světové ceny ropy dnes klesly, a zažily tak první propad po čtyřech dnech růstu. Trhy reagují na zprávu Mezinárodní agentury pro energii (IEA), podle níž dodávky ropy na trh zůstávají i nadále vysoké. Vede to podle ní k růstu zásob a udržuje cenu suroviny nízko.
Zásoby ropy v členských státech Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) mohou do poloviny tohoto roku dosáhnout rekordních 2,83 miliardy barelů, upozornila také IEA, která poskytuje Západu poradenství v otázkách energetiky.

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!