Tržby opraváren Pars nova přesáhly dvě a půl miliardy, především díky modernizacím vagonů | E15.cz

Tržby opraváren Pars nova přesáhly dvě a půl miliardy, především díky modernizacím vagonů

ČTK

Šumperské společnosti Pars nova, která se specializuje na opravy a modernizaci kolejových vozidel, loni hlavně díky opravám osobních vagónů vzrostly tržby o třetinu z 1,906 miliardy korun v roce 2015 na 2,553 miliardy korun. Zisk opraven Pars Nova se v roce 2016 zvýšil na bezmála 269 milionů korun ze 179 milionů korun v roce 2015. 

Šumperské opravny Pars nova loni většinu tržeb získaly v tuzemsku, kde inkasovaly 2,382 miliardy korun. Tržby podniku v zahraniční obnášely 141 milionů korun. Hodnota tuzemských tržeb se v roce 2016 zvýšila o 28 procent a export meziročně vzrostl sedminásobně.

Za opravy osobních vagonů společnost loni utržila celkem dvě miliardy korun, což je ve srovnání s rokem 20015 více než dvojnásobek. Na opravy pantografových jednotek připadlo 181 milionů korun a na motorové vozy 118 milionů korun. Za opravy elektrických lokomotiv loni společnost Pars nova utržila 95 milionů korun. Na nulu naopak klesly tržby z oprav tramvají, které v roce 2015 obnášely 278 milionů korun.

Podnik Pars nova je od roku 2008 součástí skupiny Škoda Transportation. V loňském roce průměrný počet pracovníků šumperských opraven klesl o šest na 736.

Skupina Škoda Transportation s více než 5300 zaměstnanci je největší firmou zabývající se dopravním strojírenstvím ve střední a východní Evropě. Vyrábí tramvaje, příměstské elektrické vlaky, lokomotivy, soupravy metra, trolejbusy nebo elektrobusy. Skupinu Škoda Transportation nedávno koupila investiční skupina PPF Petra Kellnera, která ji převezme ihned po souhlasu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!