Tržby textilky Pegas ve čtvrtletí meziročně klesly

Pegas Nonwovens

Pegas Nonwovens Zdroj: Pegas Nonwovens

Pegas Nonwovens
Pegas Nonwovens
Pegas Nonwovens
Pegas Nonwovens
Pegas Nonwovens
7
Fotogalerie

Tržby znojemského výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens klesly v prvním čtvrtletí meziročně o 46 milionů korun na 1,46 miliardy. Čistý zisk naopak rostl o devět milionů korun na 108 milionů. Hospodářské výsledky dosud firma zveřejňovala v eurech, nyní je to v korunách vzhledem k přestěhování sídla do ČR.

Negativní vliv na tržby mělo posílení koruny vůči euru, protože většinu tržeb má firma v eurech. Naopak pozitivní vliv měla rostoucí cena polymerů jako vstupního materiálu, a to až o deset procent. Rovněž rostl objem výroby a prodeje v tunách díky spuštění nové výrobní linky během loňského roku.

Vedle čistého zisku rostl i ukazatel EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů), a to na 327 milionů korun z 304 milionů. K tomu přispělo zejména zprovoznění nové výrobní linky, stejně tak vývoj cen polymerů.

Generální ředitel František Řezáč zmínil i dlouhodobé projekty, které mají zajistit prosperitu v dalších letech. "Klíčovým projektem letošního roku je výstavba závodu v Jižní Africe. V dubnu jsme vybrali hlavního dodavatele stavebních prací, který naváže na dokončené hrubé zemní práce. Stavební část by potom měla být hotova začátkem příštího roku, abychom mohli spustit komerční dodávky v druhém čtvrtletí roku 2019," uvedl Řezáč.

Pegas vyrábí netkané textilie pro stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví. Patří k předním evropským výrobcům a získává i další trhy na Blízkém východě a v Africe. Zaměstnává téměř 600 lidí, v Česku má kromě Znojma závod v Bučovicích, další je v Egyptě. Společnost je veřejně obchodovaná na burze v Praze a majitelem převážné většiny akcií je společnost R2G Rohan Czech.