Ukrajina chce diverzifikovat dodávky, usiluje o rumunský plyn | E15.cz

Ukrajina chce diverzifikovat dodávky, usiluje o rumunský plyn

Uzávěr plynovodu.
Uzávěr plynovodu.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajina má zájem o dovoz zemního plynu z Rumunska, aby tak získávala plyn z více různých oblastí. Oznámil to šéf ukrajinského přepravce plynu Ukrtransgaz Ihor Prokopiv.

Rumunsko „hledá trh, zatímco pro nás je jejich plyn zajímavý z hlediska diverzifikace“ dodávek, sdělil Prokopiv. Rumunsko bude mít příští rok na vývoz k dispozici pravděpodobně až dvě miliardy krychlových metrů plynu, uvedl také.

Ukrajina v minulosti pokrývala většinu své spotřeby plynu dodávkami z Ruska. Loni byly uprostřed zhoršujících se vztahů mezi Kyjevem a Moskvou zavedeny zpětné toky plynu z Evropské unie na Ukrajinu. Zemi měly zajistit dodávky plynu poté, co jí Rusko loni v červnu přestalo dodávat plyn kvůli sporům o cenu a kvůli dluhům, které měla Ukrajina za předchozí ruské dodávky.

Zásobování Moskva obnovila díky říjnové dohodě o zimním cenovém balíku, která ale vypršela letos v březnu. Na počátku dubna se strany dohodly na zajištění dodávek pro Ukrajinu do konce června.

Z Ruska už jen polovina plynu

Zhruba polovinu plynu dováženého na Ukrajinu Kyjev nyní nakupuje od Slovenska, Polska a Maďarska. Zbytek podle údajů Ukrtransgaz dováží z Ruska.

Rumunsko již vyváží svůj plyn do Moldavska. Plynovod, který spojuje rumunské a moldavské přepravní potrubní systémy, má kapacitu až 1,5 miliardy metrů krychlových plynu ročně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah