Ukrajina může mít až o třetinu levnější plyn, zvažuje Rusko | E15.cz

Ukrajina může mít až o třetinu levnější plyn, zvažuje Rusko

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko by mohlo Ukrajině ve třetím čtvrtletí poskytnout až třicetiprocentní slevu na dodávky zemního plynu, řekl ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Moskva podle něj o poskytnutí slevy rozhodne do konce června. Po slevě by Kyjev platil asi 201 dolarů za tisíc metrů krychlových plynu.

Ruská plynárenská společnost Gazprom v úterý uvedla, že pokud Moskva slevu neposkytne, bude muset Kyjev ve třetím čtvrtletí platit 287,15 dolaru. Případná třicetiprocentní sleva by tuto částku snížila na zmíněných zhruba 201 dolarů.

„O slevě se jedná. V rozhovorech byl učiněn pokrok, my ale do těch jednání zapojeni nejsme,“ řekl v úterý náměstek ředitele Gazpromu Alexandr Medveděv.

Gazprom a ukrajinská společnost Naftogaz na začátku dubna podepsaly smlouvu o dodávkách plynu na Ukrajinu na druhém čtvrtletí. Cena byla stanovena na 248 dolarů za tisíc metrů krychlových, což je méně, než Ukrajina platila v prvním čtvrtletí, a zároveň méně, než je cena za zpětné dodávky ruského plynu z evropských zemí. Rusko původně požadovalo, aby ve druhém čtvrtletí Ukrajina platila 348 dolarů za tisíc kubíků.

Rusko loni v červnu přestalo na Ukrajinu dodávat plyn kvůli sporům o cenu a kvůli dluhům, které měla Ukrajina za předchozí dodávky. Zásobování Gazprom obnovil až díky říjnové dohodě o „zimním cenovém balíku“. Podle této dohody Ukrajinci platili za plyn 329 dolarů za tisíc metrů krychlových a za dodávky museli platit předem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.