United Technologies se zbaví divize Sikorsky, zájem má Boeing | E15.cz

United Technologies se zbaví divize Sikorsky, zájem má Boeing

Vrtulník Black Hawk
Vrtulník Black Hawk
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Martijn via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost United Technologies se zbaví výrobce helikoptér Sikorsky Aircraft a do konce třetího čtvrtletí rozhodne, zda divizi, jejíž hodnota se odhaduje na osm miliard dolarů (194 miliard korun), oddělí do samostatné firmy nebo jí prodá.

Rozhodnutí podle United Technologies přišlo po revizi strategických možností budoucnosti divize, o které United Technologies informovala na počátku letošního roku. Rozhodnutí však musí schválit správní rada. Ta se sešla minulý týden, aby jednala o možnostech, když předtím obdržela několik nabídek na divizi Sikorsky.

Podle agentury Reuters je mezi nimi i možnost sloučit divizi s firmou Bell Helikopter, která je divizí firmy Textron. Zájem o firmu Sikorsky vyjádřily i Lockheed Martin a Boeing.

Propouštění v Americe a Polsku

Generální ředitel United Technologies Gregory Hayes v prohlášení uvedl, že Sikorsky je v dobré pozici pro dlouhodobý růst a rozdělení firem umožní United Technologies i Sikorsky lépe se zaměřit na své hlavní aktivity.

Firma Sikorsky na počátku tohoto měsíce oznámila, že zruší v příštích 12 měsících 1400 pracovních míst, tedy zhruba 9,2 procenta celkové pracovní síly. Důvodem je propad cen ropy, který snížil poptávku po helikoptérách používaných pro přepravu zaměstnanců na ropné plošiny, a pokles vojenských zakázek. Propouštění se dotkne závodů v USA a Polsku. Společnost také uzavře některé provozy a sloučí výrobu.

Dodavatel americké armády

Firma Sikorsky vyrábí například vrtulníky Black Hawk, které využívá americká armáda. Tržby společnosti loni stouply o 19 procent na téměř 7,5 miliardy dolarů.

Sikorsky má výrobní a montážní závody v USA a Polsku, v Číně a Turecku pak provozuje výrobní závody formou společného podniku. Předním dodavatelem firmy je také česká společnost Aero Vodochody. Komerční a vojenské helikoptéry firma dodala do 40 zemí světa.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah