V Česku běží válečná výroba. Stovky dronů pro Ukrajinu se začaly vyrábět u Kolína

Průzkumný dron firmy UAC zajišťuje například přehled o bojišti pro dělostřelce.

Průzkumný dron firmy UAC zajišťuje například přehled o bojišti pro dělostřelce. Zdroj: Pavel Otto

V Kolíně kompletují dodávku pro ukrajinskou armádu. Dron Stork LR v přepravním boxu
2
Fotogalerie

Válka na Ukrajině poprvé v historii přinesla masivní nasazení nové bojové technologie, dronů. Jak se nyní ukázalo, speciální vojenské drony pro ukrajinskou armádu začala už na jaře poblíž Kolína vyrábět i česko-ukrajinská firma UAC. Ročně plánuje produkovat stovky průzkumných a také útočných bezpilotních prostředků. Stroje jsou průběžně přizpůsobovány měnícím se požadavkům ukrajinských vojáků. Kolínské provozy v současnosti zaměstnávají osm desítek lidí převážně ukrajinské národnosti, přibližně pětinu tvoří Češi. Při zvýšení poptávky je UAC připravena nabrat posily.

„Zkušební provoz jsme zahájili v listopadu, ostrý v dubnu. Je to doslova válečná výroba, naším výhradním odběratelem je ukrajinská armáda,“ říká výkonný ředitel UAC Pavel Bulant.

Začíná se tím nejsložitějším, tedy přesnou elektronikou. Osazování základních desek a celých elektronických bloků je plně v režii technologických zařízení a odborných pracovníků. Stejně se postupuje u sestavování optických kontejnerů pro monitoring bojiště a navádění dělostřelecké palby nebo řízených střel.

V dalších provozech jsou 3D tiskárny, počítačem řízené obráběcí stroje či výroba samotných trupů a křídel letounů z forem. Jednotlivé kroky na sebe navazují. „Jsme prakticky plně soběstační, subdodavatelů máme minimum. Nakupujeme od nich například elektrické a spalovací motory pro pohon dronů,“ dodává Bulant.

Výroba končí velkou halou s desítkami zelených plastových přepravních boxů, kde jsou uložené rozebrané bezpilotníky. Sestavení plně funkčního stroje je otázkou minut, ať už jde o průzkumné drony Stork zajišťující přehled nad bojištěm, nebo o sebevražedné kamikaze drony Mace pro ničení tanků, bojových vozidel pěchoty, válečných lodí nebo skupinových cílů.

Mace může být vyzbrojen kumulativní náloží, která pronikne pancířem až o tloušťce 400 milimetrů, případně tříštivo-trhavou náloží pro ničení zákopů nebo velitelských stanovišť. Velmi účinná je termobarická hlavice neboli vakuová puma, která dokáže zlikvidovat velké množství živé síly.

Podívejte se na dron Stork LR:

Video placeholde
Ukázka dronu Stork LR na letišti Milovice • e15

Kolínská UAC je sesterskou pobočkou stejnojmenné soukromé ukrajinské firmy se sídlem v Dnipru, která vyvíjí a vyrábí drony už od roku 2014. „Nyní jsou naprostou prioritou dodávky bezpilotních prostředků z České republiky na Ukrajinu. Do budoucna hodláme v kategorii středně velkých dronů získat rozhodující podíl na středoevropském trhu a proniknout do ozbrojených složek zemí NATO i dalších států,“ poodkrývá byznysové plány Štefan Füle z vedení UAC.

Nejznámějším českým výrobcem dronů je firma Primoco UAV, od října 2018 se veřejně obchoduje na pražské burze. Její stroje ale nejsou primárně určeny pro vojáky. Slouží především v civilních projektech, jako je ochrana hranic a pobřeží či monitoring ropovodů a plynovodů.

Bezpilotní letouny chystá v Česku produkovat také společnost LPP, jejímž partnerem je izraelský koncern Elbit Systems. Záměrem je vybudovat vývojové, výrobní a výcvikové centrum pro střední Evropu.