V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,344 milionu aut | E15.cz

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,344 milionu aut

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Tuzemská výroba osobních aut v loňském roce vzrostla meziročně o osm procent na rekordních 1,344 milionu vozů. Rostli všichni tři tuzemští výrobci. Nejvíce, o 12,5 procenta, zvýšila produkci Škoda Auto. Letos by měl růst výroby pokračovat, i když nižším tempem. Na dnešním setkání s novináři to uvedl nový prezident Sdružení automobilového průmyslu a člen představenstva Škody Bohdan Wojnar.

Tuzemské závody Škody Auto loni vyrobily 765 171 aut, nošovická automobilka Hyundai rostla o pět procent na 358 400 vyrobených vozů a kolínská TPCA zvýšila produkci o necelé jedno procento na 220 611 aut. Podle Wojnara se zejména Škoda a Hyundai v minulém roce dostaly na hranici svých stávajících výrobních kapacit

Export českých výrobců aut se loni zvýšil o 8,6 procenta na 1,6 milionu vozidel. Domácí prodej stoupl o čtyři procenta na 104 163 vozů.

"Nikdo nepočítá s tím, že tempa růstu mohou být i nadále tak vysoká, ne-li dvouciferná. Těch osm procent bude těžké překonat," uvedl Wojnar. Zvýšení by se podle něj letos mohlo pohybovat kolem pěti procent. Vedle kapacitních omezení bude záležet i na vývoji na jednotlivých trzích.

Výroba nákladních aut reprezentovaná kopřivnickou Tatrou se zvýšila o 56 procent na 1326 vozidel. Produkce autobusů klesla o tři procenta na 4388 vozidel. Nejvíce vyrobila společnost Iveco Bus s produkcí 3885 vozů, druhý SOR měl produkci 454 autobusů a KH Motor Centrum 49 vozů. Výroba motocyklů v týnecké Jawa Moto se v loňském roce snížila o 29 procent na 1228 strojů.

Produkce přípojných vozidel se zvýšila o pět procent na 24 690 přívěsů a návěsů všech kategorií.

Analytik: Průmysl roste hlavně díky automobilům

Podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka právě díky úspěchům automobilového segmentu zaznamenal v loňském roce český průmysl růst o zhruba čtyři procenta. V dalších průmyslových sektorech situace tak růžová nebyla. "Letošní rok bude znamenat další posunutí historického maxima. Růst automobilového průmyslu totiž bude letos pokračovat, i když tempo růstu bude zhruba poloviční. Zatímco vloni rostl automobilový sektor zhruba dvakrát rychleji než sektor jako celek, letošní rok již díky patrnému nasycení poptávky bude ve znamení sbližování temp růstu automobilové produkce a celkové průmyslové výroby. Její růst pro rok 2017 očekáváme ve výši 4,2 procenta," dodal.

Výroba aut na Slovensku stoupla na rekord přes 1,04 milionu vozů

Výroba automobilů na Slovensku loni mírně vzrostla a dosáhla nového rekordu. Závody tří automobilek v zemi pod Tatrami smontovaly více než 1,04 milionu aut. Na tiskové konferenci o tom dnes informovali zástupci slovenského svazu automobilového průmyslu, podle něhož si Slovensko v přepočtu na obyvatele udrželo pozici největšího výrobce automobilů.

Automobilový průmysl je hlavním tahounem ekonomiky Slovenska. Své továrny mají v zemi korejská automobilka Kia, dále německý Volkswagen a francouzský koncern PSA. Odvětví automobilového průmyslu posílí svou pozici ve slovenském hospodářství po dokončení továrny britské automobilky Jaguar Land Rover, která staví závod na jihu Slovenska.
Výrobní výsledky dosud zveřejnily dva ze tří slovenských závodů automobilek. Továrna Kia smontovala rekordních 339 500 aut, závod PSA zvýšil výrobu meziročně o čtyři procenta na nový rekord 315 050 vozidel.
Rekordních hodnot dosáhly loni na Slovensku i registrace nových osobních vozidel. Do evidence bylo přihlášeno 88 163 aut, což meziročně znamená nárůst o 13,09 procenta a zároveň nejlepší výsledek od vzniku samostatného Slovenska v roce 1993.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah