V Karviné chceme během dvou let obrat 1,7 miliardy, tvrdí korejský GS Caltex | E15.cz

V Karviné chceme během dvou let obrat 1,7 miliardy, tvrdí korejský GS Caltex

Závod GS Caltex v Jižní Koreji
Závod GS Caltex v Jižní Koreji
• 

Petr Horký

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Korejská společnost GS Caltex, která chce v Karviné postavit továrnu na plastové díly, poodhalila své investiční záměry. GS Caltex chce mít továrnu hotovou už na konci příštího roku a během dvou let od jejího dokončení v ní plánuje dosáhnout obratu 68 milionů eur (asi 1,7 miliardy korun). Píše to korejský tisk.

Stavba karvinského závodu má podle informací německého odborného serveru plasticker.de začít v březnu a dokončena má být v září příštího roku. Kapacita výrobny by měla dosáhnout 30 tisíc tun ročně. Svou továrnu GS Caltex postaví v průmyslovém areálu Nové Pole, kde už mají provozovny firmy Shimano, Graddo, Dexon a další.

Podle německého serveru je v plánu, že GS Caltex bude prodávat také produkci plastových konkurentů, ostravské firmy Plakor a a frýdecko-místecké továrny Hanwha. Jak již dříve uvedli severomoravští politici, továrna v Karviné vytvoří 75 pracovních míst.

GS Caltex patří v Jižní Koreji k největším petrochemickým společnostem. Dvě továrny na výrobu plastových dílů už provozuje v Číně, chystaným provozem v Karviné GS Caltex vstupuje na evropské trhy.

Čínské fabriky firmy GS Caltex dodávají plastové díly automobilkám jako je Hyundai Motor nebo výrobcům bílé a domácí techniky jako je LG Electronics či Haier. Podle Korejců panuje v Evropě po podobných dílech na trhu poptávka ve výši až 1,2 milionů tun. „Díky technologii, kterou jsme vyvinuli v rámci svých rafinérií, GS Caltex proniká do evropského petrochemického průmyslu jako vůbec první korejská firma,“ řekl mluvčí firmy deníku Korea Times.

GS Caltex zapsaný na burze v Soulu je v Jižní Koreji rafinérskou dvojkou, vloni hospodařil se ziskem 862 miliard wonů (více než půl miliardy eur). O akcie společnosti se dělí finanční skupina GS Holdings Group a americký Chevron.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah