Válka společníků je u konce. Miliardář Otava odkoupil Jelínkův podíl ve Strojmetalu

Miroslav Jelínek generální ředitel společnosti Strojmetal Aluminium Forging

Miroslav Jelínek generální ředitel společnosti Strojmetal Aluminium Forging Zdroj: Vacková Anna

Miroslav Jelínek generální ředitel společnosti Strojmetal Aluminium Forging se svým synem
Miroslav Jelínek generální ředitel společnosti Strojmetal Aluminium Forging se svým synem
výroba společnosti Strojmetal v Kamenici
Miroslav Jelínek generální ředitel společnosti Strojmetal Aluminium Forging se svým synem
Miroslav Jelínek ml., ředitel vývoje, technologie a konstrukce.
12
Fotogalerie

Holding MTX Group Petra Otavy získal plnou kontrolu nad kamenickým Strojmetalem, který vyrábí podvozkové díly pro automobilový průmysl. Skupina miliardáře Otavy se dohodla s dlouholetým generálním ředitelem Strojmetalu Miroslavem Jelínkem na odkoupení jeho podílu. Hodnotu transakce se strany rozhodly nezveřejnit, uvedla Markéta Damková z PR agentury Crest Communications. Podle webu Euro.cz Otava za minoritní podíl zaplatil zhruba 1,1 miliardy korun. 

MTX Group vstoupil do společnosti před dvěma lety a má v ní 55procentní podíl. Zbylá část patří Strojmetalu & KSP, v němž měl dosud Jelínek dvoutřetinový podíl a zbytek náležel Otavovi. Podle nově uzavřené dohody získává Jelínův podíl MTX Group.

MTX Group se s Jelínkem v minulosti přel o vedení firmy. Uzavření smlouvy je výsledkem jednání mezi oběma stranami a její součástí je i dohoda o smírném urovnání všech sporů. Jelínek zůstane ve funkci generálního ředitele do 30. června a poskytne MTX Group plnou podporu a součinnost v předání řízení společnosti.

„Rád bych poděkoval panu Jelínkovi za konstruktivní a korektní jednání, která vedla k uzavření této transakce. Zároveň si pan Jelínek zaslouží také ocenění a poděkování za dosavadní nasazení a řízení skupiny Strojmetal, která patří mezi klenoty českého strojírenství se silnou pozicí na trhu,“ uvedl Otava v tiskové zprávě.

Jelínek do podniku nastoupil v roce 1972 a v jeho čele je přes 30 let. V minulosti byl oceněn mimo jiné titulem EY Podnikatel roku 2016 Středočeského kraje. „Budování a rozvoji Strojmetalu jsem zasvětil celou svoji profesní kariéru. Společně s mým synem a zaměstnanci Strojmetalu se nám podařilo vybudovat špičkovou firmu mezinárodního významu, která patří rovněž k technologickým lídrům ve svém oboru. Přeji, aby se Petru Otavovi podařilo na tyto úspěchy navázat, a věřím, že se se svým týmem zaslouží o její další rozvoj,“ uvedl Jelínek.

Strojmetal Aluminium Forging (dříve Strojmetal Kamenice) byl založen v roce 1822, před rokem 1989 se orientoval hlavně na vojenskou leteckou výrobu. V roce 2018 firma utržila rekordních 2,7 miliardy korun, výsledky za loňský rok zatím nezveřejnila.