Vítkovice ovládl Světlík. Vyhrál letitý spor miliardářů | E15.cz

Vítkovice ovládl Světlík. Vyhrál letitý spor miliardářů

Jan Světlík, Vítkovice Machinery Group
Jan Světlík, Vítkovice Machinery Group
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dlouhý spor o akcie společnosti Vítkovice Holding skončil ve prospěch šéfa strojírenského gigantu Jana Světlíka. Ústavní soud odmítl stížnost miliardáře Davida Berana. S konečnou platností tak potvrdil rozhodčí nález, podle kterého by měl Beran odprodat Světlíkovi sporný balík akcií.

Spor o akcie společnosti Vítkovice Holding patří k nejsložitějším v českém byznysu. Beran a Světlík v minulosti spolupracovali, přibližně v roce 2005 se jejich cesty rozešly. Beran se rozhodl prodat 45 procent vítkovického holdingu Karlu Komárkovi a jeho skupině KKCG. Světlík ale transakci zpochybnil. Tvrdil, že má na akcie předkupní právo. Po navýšení základního kapitálu se sporný Beranův podíl zmenšil na 11,25 procenta. Poté se rozběhl složitý soudní spor na několika frontách. Akcie skončily v soudní úschově u Okresního soudu pro Prahu-východ. Ústavní soud rozhodl bez veřejného jednání, dnes usnesení zpřístupnil na webu. Světlík k rozhodnutí uvedl, že by byl rád, kdyby Beran konečně začal respektovat právo. Beran považuje rozhodčí nález za zásah do základního práva na ochranu a pokojné užívání majetku. Justici vyčítá řadu procesních pochybení při následném přezkoumávání nálezu. Ústavní soud ale nenašel důvod k zásahu.

„Napadená rozhodnutí nevykazují znaky libovůle, nebylo zjištěno, že by právní závěry obecných soudů byly v extrémním nesouladu s vykonanými skutkovými zjištěními,“ stojí v usnesení senátu se zpravodajem Pavlem Holländerem. Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře ČR se na stranu Světlíka postavil v roce 2008. Verdikt později potvrdily také Městský a Vrchní soud v Praze. Od roku 2009 ležela u Nejvyššího soudu dovolání Berana a společnosti KKCG Industry. Dovolání zpochybňovala argumentaci i formu rozhodčího nálezu či nestrannost rozhodců. Nejvyšší soud loni oba podněty zamítl. „České soudy finálně posvětily loupež za bílého dne, když podle nich mám dostat za akcie v hodnotě pět miliard korun směšných 60 milionů korun,“ řekl loni Beran. Tehdy avizoval, že je připraven bránit se u mezinárodních soudů.

Vítkovice Holding
Holding zastřešuje celou strojírenskou skupinu vystupující pod značkou Vítkovice Machinery Group se sídlem v Ostravě
Skupinu tvoří firmy s ročním obratem kolem 20 miliard korun. Strojírenské impérium prakticky ovládá Světlík. Jedním z menšinových vlastníků je Komárkova KKCG, s níž vede Světlík také další spory.

„Pět let se domáhám akcií, které mi patří, a někdo, kdo poruší smlouvu, si dovolí mluvit o krádeži za bílého dne. Je to vůči mně nehoráznost od samého začátku a byl bych rád, kdyby konečně pan Beran začal respektovat právo. Není přece možné uzavřít smlouvu a pak z ní jednoduše udělat cár papíru a ještě si vymýšlet takzvanou škodu,“ uvedl dnes Světlík. Beran podle něj činí jen procesní obstrukce ve snaze zabránit mu v převzetí akcií a výkonu akcionářských práv, přestože soudy potvrdily, že Světlík vždy jednal v souladu s právními předpisy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.