Volkswagen prý umožnil mučení zaměstnanců v éře diktatury v Brazílii. Nechá to prověřit. | E15.cz

Volkswagen prý umožnil mučení zaměstnanců v éře diktatury v Brazílii. Nechá to prověřit.

Volkswagen prý umožnil mučení zaměstnanců v éře diktatury v Brazílii. Nechá to prověřit.
Volkswagen
• 

ČTK

Německá automobilka Volkswagen pověřila odborníka na historii, aby přezkoumal její činnost v Brazílii za vojenské diktatury v letech 1964 až 1985. Profesor Christopher Kopper má prověřit obvinění, že firma s režimem spolupracovala a umožňovala mučení brazilských zaměstnanců, píše server BBC.

Kopper podle firmy zahájí práci co nejrychleji a odcestuje do Brazílie. Projekt zabere zhruba rok a jeho výsledky budou zveřejněny. "Chceme vnést světlo do temných let vojenské diktatury," uvedla členka správní rady Volkswagenu Christine Hohmannová-Dennhardtová.

Automobilku loni zažalovala skupina bývalých brazilských zaměstnanců. Někteří tvrdí, že byli zadržováni a mučeni v továrně Volkswagenu. Brazilská vyšetřovací komise již dříve objevila známky toho, že desítky podniků, včetně Volkswagenu a dalších zahraničních automobilek, pomáhaly v 80. letech brazilské armádě identifikovat odborové aktivisty, kteří by mohli podněcovat zaměstnanecké nepokoje.

Podle právničky Rosy Cardosové bylo v továrně Volkswagenu nedaleko Sao Paula mučeno 12 zaměstnanců. Další prý byli propuštěni či zapsání na takzvané černé listiny.

Zpráva vyšetřovací komise z roku 2014 poukazuje například na případ bývalého zaměstnance VW Lucia Bellentaniho. "Byl jsem v práci, když ke mně přišli dva lidé se samopaly. Dali mi ruce za záda a nasadili pouta. Když jsme dorazili do bezpečnostního centra Volkswagenu, začalo mučení. Bili mě, dostával jsem rány pěstí a facky," vypověděl Bellentani.

Volkswagen je největší automobilkou v Evropě. Jeho součástí je od 90. let rovněž mladoboleslavská Škoda Auto.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!