Volvu v pololetí stoupl zisk o 71 procent, táhne ho evropská poptávka | E15.cz

Volvu v pololetí stoupl zisk o 71 procent, táhne ho evropská poptávka

Volvu v pololetí stoupl zisk o 71 procent, táhne ho evropská poptávka
Volvo XC90
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Pololetní provozní zisk švédské automobilky Volvo Car vzrostl meziročně o 71 procent na 1,66 miliardy švédských korun (SEK, 4,8 miliardy korun). Společnost, kterou od roku 2010 vlastní přední čínský výrobce automobilů Geely, uvedla, že ke zlepšení jí dopomohla zejména silná poptávka v Evropě.

Tržby jednoho z největších švédských zaměstnavatelů posílily za prvních šest měsíců roku na 75 miliard korun z 67 miliard SEK ve stejném období loňského roku. Výrazný nárůst v Evropě více než nahradil slabší prodej v Číně a Severní Americe.

Šéf Volva Hakan Samuelson uvedl, že v celém tomto roce čeká rovněž výrazné zvýšení ziskovosti. Volvo si stanovilo cíl zvednout prodej do roku 2020 na 800 tisíc vozů ročně, tedy na téměř dvojnásobek nynějšího odbytu. Sází přitom na pokračující rychlý růst na čínském automobilovém trhu, který je největší na světě. Oslabování čínské ekonomiky ale vyvolává pochyby o možnostech takového růstu.

Zhejiang Geely Holding Group koupila Volvo Car od amerického Fordu za 1,8 miliardy dolarů (dnešních asi 44 miliard korun) a slíbila, že do něj bude investovat miliardy dolarů. Ford koupil Volvo Car v roce 1999 za 6,5 miliardy dolarů od švédské skupiny Volvo, která se od té doby soustřeďuje na výrobu nákladních vozů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!