Vstup USA na světový trh plynu může znamenat převrat | E15.cz

Vstup USA na světový trh plynu může znamenat převrat

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spojené státy díky prudkému rozvoji těžby plynu z břidlic začínají připravovat potenciálně rozsáhlý vývoz této suroviny. To bude mít podle analytiků hluboké dopady nejen na světový trh s energií, ale i na zlepšení bezpečnostní situace USA a Evropy. Zmírní to závislost na dominantních a potenciálně nestabilních dodávkách plynu z Ruska nebo Středního východu, které jejich vývozci mají sklon využívat jako politickou páku na západní svět.

Minulý měsíc dostala souhlas amerických úřadů na svůj projekt terminálu pro vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) menší ropná firma Cheniere Energy, která ještě v roce 2003 chtěla vybudovat terminál na dovoz LNG. Podle konzultační firmy Wood Mackenzie se v USA připravuje celkem osm takových terminálů s celkovou kapacitou 120 milionů tun ročně. Pokud by byly všechny schváleny, staly by se USA největším světovým vývozcem LNG před Katarem, jehož exportní kapacita je nyní 77 milionů tun. Dva další terminály se budují na západním kanadském pobřeží.

„Předpokládejme, že do konce toho desetiletí bude proudit z USA a Kanady do zahraničí 60-100 miliard krychlových metrů LNG a globální vývoz se tím zvýší asi o 20 procent,“ řekl britskému listu Financial Times Jonathan Stern z Oxfordského institutu pro energetická studia. „Svět bude navždy jiný,“ dodal.

Energetická moc Ruska díky břidlicím v USA oslabuje

Americká těžba břidlicového plynu, která byla ještě před desetiletím okrajovým fenoménem a v posledních letech její boom vyvolal revoluci v americké energetice, by měla v příštích desetiletích dál silně růst. Do konce 30. let by se podle studie Baker Institute měla proti dnešku zvýšit na čtyřnásobek a tvořit více než polovinu celkové americké produkce proti dnešní necelé čtvrtině. Už v roce 2010 USA díky těžbě z hlubokých břidlic překonaly Rusko a staly se největším producentem plynu světa.

Čtěte také:

Po břidlici další boom? USA hlásí slibná ložiska plynu z ledových krystalů

Hašek chce v Česku zakázat těžbu břidlicového plynu

Studie objednaná ministerstvem energetiky USA zjišťuje, že těžba břidlicového plynu ve Spojených státech již nyní začala oslabovat schopnost Ruska používat vůči Evropě „energetickou zbraň“ a tento trend se bude prohlubovat. „Energetická moc Ruska, Venezuely a Íránu pod tlakem nabídky amerického plynu ochabuje,“ píše studie.

Vyvážené americké přebytky plynu jsou mnohem levnější než tradiční vývoz LNG ze zemí jako Rusko, Katar nebo Austrálie, což bude mít zásadní vliv na globální energetické trhy. „Bude to mít velké dopady na tradiční vývozce plynu,“ řekl hlavní ekonom Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. „Všichni z nich jsou zneklidnění. Mají najednou konkurenta, který vstupuje na trh s plynem s mnohem nižší cenu,“ dodal.

Potenciál těžby z břidlic se zkoumají po celém světě

LNG se podobně jako plyn dodávaný plynovody po celá desetiletí prodával v rámci mnohaletých kontraktů a jeho ceny jsou navázány na vývoj světových cen ropy. Exportní kontrakty firmy Cheniere jsou naproti tomu navázány na americké ceny plynu. Ty za posledních deset let klesly zhruba na sedminu, takže evropské ceny plynu navázané na zdražující ropu jsou nyní mnohem vyšší. Právě tlak na odpoutávání ceny plyn od ropy a na jeho zlevňování je dosud největším přínosem americké těžby z břidlic.

Předpokládané rozložení nalezišť břidlicového plynu ve světě Autor: EIA
Předpokládané rozložení nalezišť břidlicového plynu ve světě

Přebytek levného plynu na světovém trhu vyvine díky expanzi terminálů LNG velký tlak na tradiční vývozce v čele s ruským Gazpromem. Někteří jeho odběratelé jako Polsko už zkoumají vlastní zásoby břidlicového plynu. Také Čína plánuje rozvoj svého plynu z břidlic, jehož zásoby jsou zřejmě nejvyšší na světě, což ohrožuje plán Moskvy vybudovat plynovod ze západní Sibiře na čínské území. Rozvoj vlastních zásob nového plynu připravují i další země jako Argentina, Británie, Mexiko nebo Jihoafrická republika.

Rusko se bojí rozšíření těžby z břidlic v okolních zemích

Zatímco donedávna Moskva dělala, že se jí „revoluce břidlicového plynu“ netýká, minulý měsíc premiér Vladimir Putin v parlamentu řekl, že boom nových zdrojů plynu může závažně změnit globální trh s energií. „Národní energetické společnosti musí na tyto výzvy reagovat,“ řekl.

Pro Rusko je největší hrozbou rozvoj těžby z břidlic v okolních zemích. Gazprom podle polského europoslance a autora návrhu zprávy Evropského parlamentu o břidlicovém plynu Bogusława Sonika podporuje evropské politiky a ekology, kteří vystupují proti těžbě z břidlic. Tu pozastavily nebo zakázaly Bulharsko a Francie a k zákazu těžby i průzkumu břidlic vyzvali v pátek sociálnědemokratičtí hejtmani českých krajů.

Baker Institute předpovídá, že podíl Ruska na evropském trhu plynu by se měl snížit ze 27 procent v roce 2009 do roku 2040 na polovinu, což omezí šance Moskvy využívat plynu k politickému tlaku. „Dramatické snížení evropské závislosti na ruském plynu pravděpodobně omezí schopnost Ruska nežádoucím způsobem ovlivňovat politiku,“ uvedl institut.

Sníží se také budoucí globální podíly plynu z Venezuely a Íránu, dvou problematických zemí. Venezuela možná ani LNG vyvážet nezačne a Írán bude mít menší sílu využívat energetické páky ve sporech o jeho mocenské aspirace na Středním východě včetně jaderných ambicí.

Smil: Investice do plynu se vyplatí víc než subvence alternativních zdrojů

Zemní plyn díky břidlicovému plynu podle respektovaného českoamerického experta na energetiku a další globální problémy Václava Smila zesílí vítězné tažení globální energetikou a během příštích desetiletí se stane nejvýznamnějším fosilním palivem. Země světa by podle Smila měly cíleně urychlit přechod od uhlí a ropy k plynu a podpořit zejména jeho široké využití v dopravě.

„Takové investice přinesou trvalejší přínosy než subvence do tak pochybných počinů, jako je přeměna obilí na etanol nebo nalévání rozsáhlých sum peněz do ztrátových solárních zařízení,“ napsal Smil.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah