Vyvlastňování kvůli těžbě? Směr udá ČSSD | E15.cz

Vyvlastňování kvůli těžbě? Směr udá ČSSD

horník
horník
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Jan Žižka

Jan Žižka

Vyvlastňování pozemků a nemovitostí kvůli těžbě uhlí či jiných surovin není tématem strůjců volebních kampaní, nynější hlasování přesto může udat jasný směr. Pokud ve druhém kole senátních voleb podle očekávání posílí své pozice sociální demokraté, zvýší se pravděpodobnost, že Senát zamítne novelu horního zákona, která takzvané vyvlastňovací paragrafy ruší.

„Jestliže stát vlastní zásoby nerostných surovin, měl by také mít možnost se k nim dostat,“ řekl deníku E15 stínový ministr průmyslu za ČSSD a ostravský primátor Jiří Kajnar. Vyvlastňování je podle něj krajní možností pro případ, že by nebyla možná dohoda s některým z vlastníků nemovitostí. Jakékoli rozšiřování těžby ale podle Kajnara musí být podmíněno férovým přístupem vůči lidem, kteří dnes nad zásobami nerostných surovin žijí.

Šéf senátního podvýboru pro energetiku, sociální demokrat Jiří Bis dokonce označuje novelu horního zákona, kterou prosadila ve sněmovně vládní koalice, za „likvidaci státního bohatství“. Připomíná, že třeba v případě dopravních staveb a staveb energetických sítí stát naopak hodlá možnosti vyvlastňování posílit. To Bis schvaluje jako obranu proti spekulantům, která je podle něj nutná i v případě těžby nerostných surovin.

Pro novelu se na druhé straně vyjadřoval senátor Jiří Dienstbier, který je také kandidátem ČSSD na prezidenta. Klub senátorů ČSSD zatím o postoji k novele nejednal.

Proti postoji ČSSD, který údajně napomáhá uhlobaronům, před několika dny protestovalo hnutí Greenpeace, jehož aktivisté symbolicky „vyvlastnili“ sídlo sociálních demokratů. Za zachování možnosti vyvlastňovat kvůli těžbě naopak vystupují svazy zaměstnavatelů, které se mimo jiné obávají nepříznivého dopadu novely na ekonomiku regionů, v nichž se tradičně těží uhlí.

Zrušení vyvlastňovacích paragrafů nemá jednoznačnou podporu ani ve vládní koalici, je však politickým kompromisem, který zajišťuje dostatečnou podporu vládě ve sněmovně. Vyvlastňování kvůli těžbě odmítá strana LIDEM Karolíny Peake a také poslanec za Věci veřejné a starosta Litvínova Milan Šťovíček. Ministerstvo průmyslu pod vedením Martina Kuby (ODS) hodlá kvůli budoucímu zajištění přístupu státu k nerostnému bohatství následně navrhnout další novelu horního zákona.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.