Colt CZ meziročně zvýšil zisk o více než 49 procent | e15.cz

Zájem o pistole roste. Colt CZ o polovinu zvýšil zisk, úspěch zaznamenal v USA a Asii

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Holding Colt CZ Group SE (Colt CZ) vykázal za první letošní pololetí výnosy 7,05 miliardy korun. Šlo o meziroční nárůst o 49,1 procenta, zejména díky zvýšení prodejů zbraní a konsolidaci výnosů Coltu. Čistý zisk zbrojařské skupiny dosáhl za prvních šest měsíců roku 1,1 miliardy korun, nárůst ve srovnání se stejným obdobím loni činil 87,9 procenta. Vyplývá to z konsolidovaných neauditovaných finančních výsledků holdingu, které zveřejnil Colt CZ.

Počet prodaných zbraní holding za první letošní pololetí zvýšil ve srovnání se stejným obdobím loni o 19,2 procenta na 362 741. Krátké palné zbraně byly zastoupeny z více než 58 procent, dlouhé palné zbraně pak z necelých 42 procent.

Ukazatel EBITDA očištěný o mimořádné vlivy za prvních šest měsíců letošního roku skupině vzrostl o 49,1 procenta na více než 1,79 miliardy korun. EBITDA je hospodářský výsledek před započtením úroků, daní a odpisů.

Podle prezidenta a předsedy představenstva Jana Drahoty má za sebou Colt CZ Group SE další rekordní pololetí. „Meziroční srovnání pozitivně ovlivnila nejen konsolidace výnosů Coltu, ale také zlepšený produktový mix a nárůst počtu prodaných zbraní v klíčových teritoriích,“ uvedl Drahota.

Šéf obranného průmyslu pro Blesk o zbraních pro Ukrajinu: Nebudou chybět Česku?

Video se připravuje ...

Prodeje skupiny rostly na klíčových trzích v Severní Americe, Asii a Evropě. Téměř 58 procenty se na celkových výnosech Coltu CZ podílely výnosy v USA. Přes 12 procent tvořily výnosy dosažené na evropském trhu bez České republiky. Asie se na celkových výnosech podílela více než 11 procenty, Česká republika více než osmi procenty, Kanada zhruba sedmi procenty, výnosy v ostatních státech světa přesáhly tři procenta.

Vedení Colt CZ očekává, že celkové výnosy v roce 2022 mohou dosáhnout 14 a 14,6 miliardy korun, což ve srovnání s konsolidovanými výnosy v roce 2021 představuje nárůst o 31 až 36 procent. Očekávaná výše ukazatele EBITDA by letos mohla dosáhnout tří až 3,3 miliardy korun, což by znamenalo meziroční nárůst o 36 až 50 procent.

Společně se svými dceřinými společnostmi je Colt CZ předním světovým výrobcem ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Součástí skupiny jsou společnosti Colt’s Manufacturing Company, Česká zbrojovka, Colt Canada Corporation, CZ-USA, 4M Systems a CZ Export Praha. Colt CZ rovněž drží menšinový podíl ve společnosti Spuhr i Dalby, švédském výrobci optických montážních řešení pro zbraně.

Své produkty prodává Colt CZ především pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, CZ-USA, Dan Wesson a 4M Systems. Colt CZ má své sídlo v České republice a výrobní kapacity v ČR, ve Spojených státech a v Kanadě. Zaměstnává více než 2000 lidí v ČR, USA, Kanadě, Německu a Švédsku. Skupina je vlastněna holdingem Česká zbrojovka Partners SE ze 76,5 procenta, zbývajících 23,5 procenta tvoří veřejně obchodované akcie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah