Zaměstnanci Volkswagenu postupovali zločinně, myslí si člen dozorčí rady | E15.cz

Zaměstnanci Volkswagenu postupovali zločinně, myslí si člen dozorčí rady

Volkswagen
Volkswagen
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pracovníci německého automobilového koncernu Volkswagen, kteří stojí za falšováním údajů o emisích, postupovali zločinně a musí přijmout osobní zodpovědnost. Podle BBC to řekl ministr hospodářství spolkové země Dolní Sasko Olaf Lies, který je členem dozorčí rady Volkswagenu. Podle zdroje agentury Reuters by se měl dnes večer kvůli skandálu sejít výkonný výbor dozorčí rady firmy, který by měl posoudit dosavadní výsledky interního vyšetřování.

Němečtí prokurátoři už tento týden začali vyšetřovat bývalého generálního ředitele Volkswagenu Martina Winterkorna. Vyšetřování se prý zaměří na podezření z podvodu při prodeji vozů, které falšovaly údaje o emisích. Agentura AP upozorňuje, že německé soudy mohou za podvod vyměřit až desetiletý trest odnětí svobody.

Volkswagen minulý týden přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut v celém světě instaloval software umožňující manipulovat s testy emisí. „Ti lidé, kteří to umožnili, nebo ti, kteří rozhodnutí instalovat tento software učinili, postupovali zločinně. Musí za to přijmout osobní zodpovědnost,“ řekl Lies. Vláda spolkové země Dolní Sasko vlastní ve Volkswagenu zhruba pětinový podíl.

Dozorčí rada se podle Liese dozvěděla o problému s falšováním testů emisí jen o něco dříve než média. Lies upozornil, že Volkswagen zatím nemá představu, jaké budou celkové náklady na řešení skandálu. „Vznikla velká škoda, protože miliony lidí ztratily důvěru ve Volkswagen. Spousta lidí se bude určitě soudit o odškodné. Musíme svolat spoustu automobilů a musí se to uskutečnit opravdu rychle,“ prohlásil.

Nový šéf Volkswagenu Matthias Müller tento týden uvedl, že firma bude majitele problematických vozů kvůli nutným úpravám kontaktovat v nejbližších dnech. Koncern podle něj nyní stojí před „největší zatěžkávací zkouškou“ ve své historii.

V úterý večer Volkswagen podle médií uvedl, že ve Švédsku svolá téměř 225 tisíc vozů, včetně 28 tisíc aut Škoda. V Rakousku se podle agentury DPA manipulace s emisemi týkají 363 400 vozů, v Belgii je prý softwarem umožňujícím manipulovat s testy emisí vybaveno 393 648 aut.

Nebude jako dřív

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble dnes podle médii prohlásil, že Volkswagen v důsledku skandálu projde výraznými strukturálními změnami. „Ve finále už nebude Volkswagen stejnou firmou, jakou býval kdysi,“ dodal.

Český ministr dopravy Dan Ťok dnes oznámil, že v České republice se prodalo asi 148 tisíc aut koncernu VW vybavených dieselovými motory, které umožňují obcházet měření emisí. Z toho je zhruba 101 tisíc škodovek, 38 tisíc volkswagenů, sedm tisíc vozů Audi a 1800 seatů.

V úterý večer Volkswagen podle médií uvedl, že ve Švédsku svolá téměř 225 000 vozů, včetně 28 tisíc aut Škoda. V Rakousku se podle agentury DPA manipulace s emisemi týkají 363 400 vozů, v Belgii je softwarem umožňujícím manipulovat s testy emisí vybaveno prý 393 648 aut. V Portugalsku bylo podle dnešních informací prodáno 94 400 vozů s tímto softwarem, v Británii se prý skandál týká zhruba 1,2 milionu vozů, uvádějí média.

1,2 milionu škodovek

Škoda Auto v pondělí oznámila, že manipulace s emisemi naftových motorů se týkají celkem 1,2 milionu vozů s její značkou. V německé divizi luxusních automobilů Audi skandál zahrnuje 2,1 milionu vozů a ve španělské divizi Seat 700 tisíc vozů.

Mediální skupina Funke uvedla, že německá prokuratura zahájila předběžné vyšetřování divize Audi. „V současnosti zkoumáme všechna fakta, abychom mohli rozhodnout, zda je zapotřebí zahájit plné vyšetřování,“ uvedl podle skupiny Wolfram Herrle, hlavní prokurátor německého města Ingolstadt, kde Audi sídlí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah