Zbrojař L.P.P., konkurent Omnipolu a Strnada, koupil pardubického výrobce radarů T-CZ

T-CZ, radarová technika

T-CZ, radarová technika Zdroj: T-CZ

T-CZ, radarová technika
2
Fotogalerie

Novým a jediným akcionářem výrobce radiolokačních a radiokomunikačních prostředků, pardubické firmy T-CZ, se stal L.P.P. Holding. Ten vyvíjí a vyrábí letecké přístroje například pro nové proudové letouny L-39NG Aera Vodochody. T-CZ, firma zaměřená na radiostanice převážně do kolejových vozidel a radarové systémy, vznikla po rozpadu Tesly Pardubice, někdejšího výrobce kdysi obávaného pasivního sledovacího systému Tamara.

„Chceme vytvořit druhé vývojově-výrobní středisko pro celý holding L.P.P., jedno takové pracoviště už máme v Praze. Pardubice jsme vybrali kvůli tradici v oblasti radiokomunikací, je tam dobrá základna odborníků,“ řekl obchodní ředitel a spolumajitel L.P.P. Holdingu Radim Petráš. Předchozím majitelem T-CZ byla firma Pamco. K ceně transakce se Petráš nevyjádřil.

L.P.P. vedle přístrojů pro letoun L-39-NG vyvíjí a vyrábí systémy pro autonomní řízení bezpilotních prostředků nebo zařízení pro rozpoznávání obličejů a analýzy videozáznamů pomocí umělé inteligence. Vyvíjí a vyrábí také termální kamery a zaměřovače.

„Předchozí akvizice se týkaly technologických a vývojových firem. T-CZ je první investicí, která směřuje i do výrobních kapacit. Ve svém pardubickém areálu má zázemí nejen pro technologie, ale i pro elektrotechnickou výrobu našich ostatních podniků,“ dodal Petráš. Zmínil například kompletní výrobu elektronických zařízení, související mechanickou výrobu a montáže či finální testování hotových výrobků.

Video placeholde
Dny NATO • Videohub

T-CZ zaměstnává osm desítek lidí, cílem nového vlastníka je jejich počet už v průběhu příštího roku minimálně zdvojnásobit. „T-CZ má kvalitní odborníky, vývojáře radiokomunikačních a radiolokačních prostředků. Kolem sedmdesáti procent českých vlaků jezdí s radiostanicemi právě od T-CZ, používají se také v Jižní Koreji nebo v Indonésii. Chceme nejen rozvíjet současné produkty firmy, ale také začít působit v nových oblastech,“ podotkl Petráš.

Vedle T-CZ patří mezi nástupce dřívější Tesly Pardubice, která po neúspěšné privatizaci zkrachovala v roce 1998, společnost Era. Založili ji inženýři z Tesly, kteří navázali na tradici pasivních lokátorů vyvíjených v Pardubicích od šedesátých let. Era ovládaná skupinou Omnipol vyrábí moderní lokátory Věra pojmenované po plukovnici české armády Věře Perlingerové, a to jak ve verzi pro vojáky, tak v civilní verzi sloužící v řadě zemí světa jako záložní a kontrolní systémy letového provozu. Z bývalé Tesly vzešly i firmy Eldis a Retia, které dnes spadají pod Czechoslovak Group.

„Je dobře, že se obranný průmysl konsoliduje. T-CZ je významným hráčem na trhu,“ uvedl ke změně majitele firmy šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek.

Lze předpokládat, že L.P.P. Holding se střetne s Omnipolem a CSG na pracovním trhu právě v Pardubickém kraji, protože potřebuje zkušené zaměstnance nejen pro výrobu, ale zejména pro vývoj hardwaru a softwaru. V regionu je přitom těchto expertů delší dobu citelný nedostatek. I proto má Era pobočku v Brně.

Ve výrobním portfoliu by si tato tři zbrojařská a technologická uskupení v nejbližší době příliš konkurovat neměla. Následující roky to však velmi pravděpodobně změní. Firma s původním názvem Letecké přístroje Praha založená v roce 1937 je známá tím, že nepředstavuje svoje plány, ale ukazuje až dokončené nové výrobky a řešení.