Zeman v Rumunsku lobboval za ČEZ. Země chce omezit dotace na obnovitelné zdroje | E15.cz

Zeman v Rumunsku lobboval za ČEZ. Země chce omezit dotace na obnovitelné zdroje

Zeman v Rumunsku lobboval za ČEZ. Země chce omezit dotace na obnovitelné zdroje
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
pav

Prezident Miloš Zeman lobboval u rumunských politiků za společnost ČEZ. Polostátní energetická firma uvažuje kvůli snížení státních dotací na obnovitelné zdroje o prodeji části větrného parku, který v zemi vybudovala.

Podle Zemana by vláda v Bukurešti neměla společnostem jejich investice splácet takzvanými zelenými certifikáty s proměnlivou hodnotou, ale skutečnými penězi. Generální ředitel energetické skupiny Daniel Beneš jeho iniciativu přivítal.

Zeman se dnes kvůli pozici ČEZ na rumunském trhu sešel s místním ministrem pro energetiku. „Jsem si jist, že ke zvýšení kredibility investic nejen z Česka, ale i dalších zemí, je dobré platit ve standardní měně - národní nebo evropské,“ řekl již v úterý Zeman, když zahajoval společné česko-rumunské podnikatelské fórum.

Zeman: Kvůli certifikátům nejsou jasné výše a termíny plateb

Používání certifikátů Zeman kritizoval. „Nikdo neví, jaký bude objem platby a jaký bude termín splátky,“ řekl prezident. Podle webu investicniweb.cz mají producenti obnovitelné energie v Rumunsku obdržet za každý „čistý“ megawatt energie dva certifikáty. Jejich hodnota pak závisí na rozpětí, které stanoví rumunská vláda. Proti snížení ceny certifikátu protestoval ČEZ už loni v létě, kdy firma podala stížnost k Evropské komisi.

Generální ředitel energetické společnosti Zemanovu snahu ocenil. „Pomoc takového představitele státu, jako pomoc prezidenta, je významná. A my to samozřejmě oceňujeme,“ řekl Beneš. Bližší informace o stavu vyjednávání s rumunskou stranou nechtěl komentovat.

Zahraniční investoři vyjádřili znepokojení nad nedávnými škrty v pobídkách pro obnovitelné energie v Rumunsku. Některé firmy se zahraničními vlastníky přitom kvůli státní podpoře energie z obnovitelných zdrojů v Rumunsku investovaly miliardy eur.

Větrný park ČEZ v Rumunsku
Skupina ČEZ v Rumunsku provozuje větrný park Fantanele a Cogealac s instalovaným výkonem 600 megawattů, což je investice v hodnotě 1,1 miliardy eur (zhruba 30 miliard korun). V Evropě jde o největší takové zařízení, které stojí na pevnině, nikoli na moři. Výroba elektřiny v parku se podílí deseti procenty na celkové rumunské výrobě z obnovitelných zdrojů. Kvůli poklesu hodnoty certifikátů ale společnost uvažuje o tom, že část zařízení prodá. Nyní hodnotí možný zájem investorů.

—————–

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!