Zemědělci vyrábějící elektřinu nemusí kvůli dotacím odhalovat vlastníky | E15.cz

Zemědělci vyrábějící elektřinu nemusí kvůli dotacím odhalovat vlastníky

bioplyn
bioplyn
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zemědělské podniky ve formě akciových společností, které vyrábějí i elektřinu, patrně budou mít nárok na podporu bez podmínky známého vlastníka. Předpokládá to novela zákona o podporovaných zdrojích energie sepsaná poslanci KSČM, kterou schválila Sněmovna. ODS neuspěla s návrhem na zamítnutí předlohy. Nyní ji ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident. Účinná má být dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Zaknihované akcie nebudou muset mít podle novely zemědělské podniky, jejichž vedlejší činností je výroba elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla. Totéž bude platit pro podniky, které vyrábějí elektřinu obecně z obnovitelných zdrojů. Nyní se výjimka vztahuje jen na výrobce s hlavní činností zemědělská výroba, kteří produkují elektřinu z bioplynu.

Předlohu kritizoval Petr Bendl (ODS), jenž podotkl, že umožňuje firmám s anonymními vlastníky dostávat státní dotace. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury jde novela proti transparentnosti a rovnému podnikatelskému prostředí.

Předkladatelé tvrdí, že chtějí napravit nepřesnosti, které vznikly v normě o podporovaných zdrojích při nedávném schvalování rozsáhlé novely energetického zákona, jež nabyla účinnosti od ledna. Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik upozornil na to, že Sněmovna úpravu už jednou schválila, při následném přepisu se ale stala chyba.

Podotkl taky, že zemědělské podniky mají často složitou vlastnickou strukturu, někteří majitelé jsou v zahraničí, jiné nelze dohledat. Zaknihování akcií u nich prý není nic jednoduchého. Schválení normy poslanců KSČM podpořila už dříve vláda i sněmovní hospodářský výbor.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah