Zisk EADS vylétl o 80 procent, vzhůru jej vytáhl Airbus | E15.cz

Zisk EADS vylétl o 80 procent, vzhůru jej vytáhl Airbus

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropský letecký koncern EADS na začátku letošního roku prudce zvýšil zisk. Daří se především výrobci letadel Airbus, další divize stagnují a potýkají se s nedostatkem objednávek.

Především díky výsledkům výrobce letadel Airbus vzrostl provozní zisk celého koncernu v prvním čtvrtletí o 80 procent na 596 milionů eur, obrat stoupl o desetinu na 12,4 miliardy eur. Airbus vydělal meziročně o 90 procent více, 601 milionů eur.

Airbus během prvních tří měsíců letošního roku dodal zákazníkům 144 letadel, loni to bylo jen 131 letadel. Za první čtvrtletí také získal objednávky na 431 strojů, více než dvojnásobek ve srovnání s konkurenčním Boeingem. Hodnota nevyřízených objednávek stoupla o 50 miliard eur, největším přínosem je březnový kontrakt od indonéských aerolinek Lion Air na 234 letadel.

Další divize evropského koncernu už tak oslnivé výsledky nepředstavily. Tržby obranné divize stagnují, počet objednávek klesá. V podobné situaci je i výrobce vrtulníků Eurocopter a kosmická divize Astrium.

OBRAZEM: Airbus A350 se chystá na svůj první let

Starosti přidělává i vývoj dálkového letounu A350. Probíhá dokončování prvního vyrobeného stroje, v létě začne testování a dojde i na první let. „Program A350 zůstává výzvou,“ prohlásil šéf EADS Tom Enders.

Růst by měl i zisk EADS za celý letošní rok, na rozdíl od prvního čtvrtletí ale firma počítá jen s mírným zvýšením. Airbus by měla letos podle plánu dodat okolo 700 letadel.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.