Zisk OKD klesl o 228 milionů | E15.cz

Zisk OKD klesl o 228 milionů

OKD, horníci
OKD, horníci
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Těžební společnost OKD loni vykázala čistý zisk 6,1 miliardy korun, což je o 228 milionů méně než v roce 2010. Zisk před zdaněním přitom firmě vzrostl o 429 milionů na 7,5 miliardy korun. Výsledky za rok 2011 jsou srovnatelné s rokem 2010, v roce 2009 měla společnost zisk podstatně nižší, a to 1,5 miliardy korun.

„Rok 2011 by pro nás dobrým rokem. Splnili jsme plán, podařilo se nám ho lehce překročit, a dokonce jsme na tom byli o něco málo lépe než v roce 2010,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva OKD Klaus-Dieter Beck.

Že byl loňský rok dobrý, je podle něj vidět i na tom nejdůležitějším pro zaměstnance, což jsou výsledky v oblasti bezpečnosti práce a ve výdělcích. „Měli jsme štěstí, že bezpečnost se dále zvyšovala, počty úrazů nadále klesaly a mzdy rostly,“ řekl Beck. Společnost OKD loni zaregistrovala 252 pracovních úrazů, což je o sedm procent méně než v roce 2010.

„Výsledky potvrzují, že jsme se vydali správnou cestou. Od roku 2008 jsme investovali přes 11 miliard korun do nejmodernějších těžebních technologií, které zajistily větší bezpečnost pro horníky a zároveň lepší produktivitu,“ uvedl Beck. OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice, těží ho ve čtyřech dolech na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Je největším zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji. Má přes 13 tisíc vlastních zaměstnanců, dalších asi 4000 pracovníků pro firmu zajišťuje těžbu uhlí prostřednictvím dodavatelských firem.

Průměrná mzda ve firmě byla loni 36 498 korun, o rok dříve to bylo 34 447 korun. Pracovníci na šachtách si loni vydělali průměrně 35 123 korun měsíčně. Vlastníkem OKD je společnost NWR, kterou většinově ovládá investiční společnost BXR Mining B.V. spoluvlastněná finančníkem .

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah