Zisky Hyundai klesly o polovinu, automobilce klesají prodeje v Číně a USA | E15.cz

Zisky Hyundai klesly o polovinu, automobilce klesají prodeje v Číně a USA

ČTK

Jihokorejské automobilce Hyundai Motor ve druhém čtvrtletí klesl čistý zisk o polovinu na 816,9 miliardy wonů (16,3 miliardy korun). Byl tak nejnižší od roku 2010, kdy firma začala zveřejňovat výsledky po čtvrtletích. Automobilka uvedla, že důvodem tak silného propadu je hlavně pokles prodeje v Číně a ve Spojených státech.

Výsledek je hluboko pod odhady analytiků, kteří v průměru počítali s čistým ziskem 1,4 bilionu wonů. Provozní zisk ve čtvrtletí spadl o 24 procent na 1,3 bilionu wonů, tržby klesly o dvě procenta na 24,3 bilionu wonů (485 miliard korun).

Firmě klesá zisk už tři roky. Podle odborníků je za tím neschopnost reagovat na posun zájmu spotřebitelů směrem ke sportovně-užitkovým vozům (SUV). Řada zákazníků už totiž nemá zájem o sedany, které jsou silnou stránkou automobilky. V oblasti SUV ale Hyundai příliš na výběr nedává. Nepomohly ani pobídky, které firma nabízela na americkém trhu.

Konec spalovacích motorů?  Británie od roku 2040 zakáže prodej benzinových a naftových aut

V Číně, která má největší automobilový trh na světě, automobilka zaznamenala pokles prodeje v důsledku politického napětí mezi Pekingem a Soulem kvůli americkému systému protiraketové obrany. Odbyt na čínském trhu se ve druhém čtvrtletí propadl o 64 procent po 42procentním poklesu v předchozích třech měsících.

Skupina Hyundai Motor zahrnuje automobilky Hyundai a Kia a je pátým největším výrobcem aut na světě. Společnost vyrábí i v České republice, v roce 2008 zahájila sériovou výrobu v Nošovicích na Frýdecko-Místecku.

Mitsubishi se daří, zisk překonal odhady

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!