Zkrachovalá Liberty Steel investory zrovna neláká. Proč by měli být případní kupci obezřetní?

Válcovací trat na výrobu ocelových pásů v huti Liberty Ostrava

Válcovací trat na výrobu ocelových pásů v huti Liberty Ostrava Zdroj: Liberty Ostrava

Ostravská huť Liberty na sebe minulý týden podala insolvenční návrh a v pátek soud rozhodl o úpadku. Končí tak měsíce nejistot a sporů, které začala odstávka jedné ze dvou vysokých pecí loni v říjnu. Ocelárny jsou konečně k mání a podle vlády zatím projevili vážný zájem dva uchazeči. Prodej ale nebude vůbec jednoduchý. Zmapovali jsme největší překážky, se kterými se potenciální investoři budou muset potýkat. 

Podinvestovaný provoz si vyžádá miliardy

V Česku jsou už zhruba čtvrtstoletí v provozu pouhé dvě ocelárny, tedy provozy, kde se ve vysokých pecích vyrábí surové železo, primární surovina pro výrobu oceli. Třinecké železárny a ostravská huť Liberty jsou sice od sebe vzdálené jen asi 50 kilometrů, pokud ale jde o přístup k investicím, nemohou být vzdálenější. Zatímco první z nich se dlouhodobě těší respektu díky vysoké specializaci a vysoké přidané hodnotě svých výrobků, na druhé se čím dál víc podepisuje nedostatečný přísun investic. Majitel Třineckých železáren do provozu investuje téměř dvě miliardy korun ročně, od privatizace v roce 1997 přes 50 miliard korun. Společnost Liberty na dotaz e15 žádná data neposkytla, ze stavu věcí je však jasné, že to muselo být řádově méně.

Když v roce 2019 Liberty Steel ostravskou huť koupila, tehdejší šéf jejích evropských provozů Jon Bolton v jednom ze svých prvních rozhovorů v Česku prohlásil, že v ocelárně jsou místa, kde se roky neinvestovalo. A přislíbil finanční vzpruhu minimálně ve vyšších jednotkách miliard korun. Dnes už je jasné, že zůstalo jen u slibů. Od roku 2019 Liberty dokončila investice, které vyšly řádově maximálně na desítky milionů korun. Až na jednu výjimku, kdy v roce 2021 zahájila miliardovou obnovu válcovací trati. I v tomto případě se však podle zdrojů e15 nakonec proinvestovala pouze zhruba polovina z původně zveřejněné sumy.

Jen ve fázi příprav pak skončil velký plánovaný nákup hybridních elektrických pecí za 8,6 miliardy korun. Právě s pomocí této technologie ale ocelárny ekologizují svůj provoz, bez toho dnes nemají v Evropě šanci přežít. Třeba Třinecké železárny do ozelenění plánují vložit 30 miliard korun. Investor do Liberty se tak kvůli tlaku na ekologizaci bude muset připravit na extrémní kapitálovou náročnost. Hodně peněz si také vyžádá nejen všeobecná modernizace, ale i běžná údržba.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!