Prusa Research koupil 80 procent ve výrobci podnikových 3D tiskáren Trilab | e15.cz

Prusa Research koupil 80 procent ve výrobci podnikových 3D tiskáren Trilab

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Tuzemský největší výrobce 3D tiskáren Prusa Research koupil podíl 80 procent v české firmě Trilab, která se zabývá vývojem a výrobou 3D tiskáren pro podniky. Společnosti to uvedly v tiskové zprávě. Cenu nebudou zveřejňovat.

Do královéhradecké společnosti Trilab, kterou v roce 2016 založili Vojtěch Tambor a Michal Boháč, vstoupil Prusa Research jako strategický investor. Oba zakladatelé i všichni ostatní členové týmu Trilabu ve firmě zůstávají a budou ji nadále rozvíjet pod samostatnou značkou Trilab - A Prusa Research Company.

Stejně jako v případě akvizice firmy Futur3D z roku 2018, i nyní Prusa Research nákupem rozšíří svůj technologický záběr o další typ 3D tiskáren. Tentokrát ale nebude výsledkem nový stroj pod značkou Original Prusa.

„Trilab vyrábí kvalitní tiskárny pro podnikovou sféru a má v téhle oblasti velmi dobré jméno. Naše tiskárny jsou historicky určené hlavně domácím uživatelům, jsou open-source a tenhle přístup může být v oblasti velkého průmyslu limitující,“ uvedl výkonný ředitel Prusa Research Josef Průša.

Trilab vyvíjí a vyrábí tiskárny postavené na takzvané delta kinematice. U tiskáren Prusa se tisková podložka pohybuje zepředu dozadu a tisková hlava nad ní jezdí po svislých a vodorovných osách. Pohyb tiskové hlavy u strojů od Trilabu je naproti tomu řízen pomocí trojice ramen uspořádaných do tvaru trojúhelníku. Díky tomuto řešení je extruder lehčí, což vede k vyšším rychlostem tisku při zachování vysoké přesnosti a kvality.

„Pokročilé materiály, které Průša vyvíjí pod značkou Prusament, se k našim tiskárnám perfektně hodí a do budoucna nabízí skvělé možnosti rozvoje. Už nyní, když zákazníkům ukazujeme výtisky třeba z Prusamentu PC Blend vytvořené na našich tiskárnách, jsou nadšení,” uvedl technický ředitel Trilabu Vojtěch Tambor. Obě firmy hodlají také sdílet vývojářské, obchodní i marketingové zkušenosti.

Prusa Research byla založena v roce 2012 a v posledních letech patří mezi nejrychleji rostoucí technologické firmy v České republice. V roce 2020 dosáhla příjmů 2,17 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery