Ranní check: Alze klesl zisk. Wood & Co. zajistí v Londýně prodej akcií kazašských aerolinek

Kromě internetového obchodu provozuje společnost Alza rovněž rozsáhlou síť Alzaboxů.

Kromě internetového obchodu provozuje společnost Alza rovněž rozsáhlou síť Alzaboxů. Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Dobré ráno! Je 15. den roku, svátek má Alice. V tento den v roce 1989 začala v Praze na Václavském náměstí série mohutných protikomunistických demonstrací, později nazvaná Palachův týden.

Podívejte se na přehled nejdůležitějších událostí posledních hodin.

Alza kvůli vysoké inflaci nezopakovala rekordní rok. Internetovému obchodu spadl zisk

Internetový obchod Alza v roce 2022 vykázal čistý zisk 654 milionů korun. Byl to výrazný pokles proti roku 2021, kdy zisk společnosti činil rekordních 2,5 miliardy korun. Čistý obrat se meziročně snížil ze 45,9 miliardy na 42,3 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin, na niž dnes upozornil server Seznam Zprávy. Výsledek Alzy předloni ovlivnila hlavně vysoká inflace, ale také válka na Ukrajině.

Kazašské národní aerolinky míří na londýnskou burzu. Prodej akcií zajistí i pražská Wood & Co.

Záměr uvést v nejbližších týdnech akcie na burzu London Stock Exchange oznámila v závěru týdne letecká společnost Air Astana. Půjde o jednu z prvních významných primárních veřejných nabídek na evropských burzách v letošním roce. Situace Air Astana nahrává, jelikož cestovní ruch zažívá po pandemii covidu boom, tržby a zisky díky tomu rostou. Zájem investorů by tak mohl být vysoký.

Umělá inteligence a investorský kult ženou akcie Nvidie do nevídaných výšin

Akciový fenomén na pozadí kultu a synonymum pro agresivní nástup „umělé inteligence“ (AI) do globální ekonomiky. Těžko jinak popsat akcie společnosti Nvidia. Ty jsou momentálně suverénně nejdražší ve své historii, přičemž jen za uplynulý rok vydělaly investorům přesně 242 procent. Od počátku boomu AI na trzích si pak burziáni přišli na akciích Nvidia dokonce na pětinásobek.

Tokijská burza se veze na vítězné vlně. Akcie Sony, Toyoty či Nintenda prudce posílily

Úspěšný vstup do nového roku za sebou má tokijská burza. Akciový index Nikkei se vrátil na úrovně, na jakých byl naposledy před dlouhými 34 lety. Letos zatím připsal přibližně sedm procent a navázal tak na 28procentní nárůst z loňského roku. Vzhůru míří akcie takových firem, jako jsou technologický konglomerát Sony, automobilka Toyota, průmyslový holding Hitachi nebo videoherní firma Nintendo. Podle stratégů mají japonské akcie i nadále růstový potenciál.

Stane se dnes:

  • Šéfové vládních stran by se měli setkat se šéfy ČEZ Danielem Benešem a Pavlem Cyranim kvůli tendru na nový blok jaderné elektrárny v Dukovanech.
  • Na akciových trzích v USA se kvůli oslavám Dne Martina Luthera Kinga neobchoduje.
  • Začíná Světové ekonomické fórum (WEF) v Davosu. Potrvá do 19. ledna. Za Českou republiku se zúčastní ministři zahraničí Jan Lipavský a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.