Kazašské národní aerolinky míří na londýnskou burzu. Prodej akcií zajistí i pražská Wood & Co.

Za prvních devět měsíců letošního roku přepravila kazašská Air Astana Group 6 milionů pasažérů.

Za prvních devět měsíců letošního roku přepravila kazašská Air Astana Group 6 milionů pasažérů. Zdroj: Air Astana

Záměr uvést v nejbližších týdnech akcie na burzu London Stock Exchange oznámila v závěru týdne letecká společnost Air Astana. Půjde o jednu z prvních významných primárních veřejných nabídek na evropských burzách v letošním roce. Situace Air Astana nahrává, jelikož cestovní ruch zažívá po pandemii covidu boom, tržby a zisky díky tomu rostou. Zájem investorů by tak mohl být vysoký.

„Náš úmysl zalistovat akcie v Londýně a v Kazachstánu ukazuje na silné základy Air Astana Group a na úžasné možnosti na rozšíření aktivit napříč klíčovými trhy. Věříme, že primární veřejná nabídka urychlí další fázi našeho růstu,“ uvedl v tiskové zprávě Peter Foster, generální ředitel aerolinek.

Současnými majiteli společnosti Air Astana jsou kazašský národní investiční fond Samruk-Kazyna a britská skupina BAE Systems. Nově vydané akcie v hodnotě 120 milionů dolarů budou na prodej na burzách v Astaně a také v Londýně. Získaný kapitál využijí aerolinky na rozšíření flotily letadel a počtu destinací. Vedle toho bude na prodej i část podílu, který v současnosti drží BAE. Primární nabídka by mohla Air Astana ocenit na jednu miliardu dolarů, tedy v přepočtu zhruba 22,5 miliardy korun. 

Fond Samruk-Kazyna vlastní 51procentní podíl, zbytek drží BAE Systems. Jde již o několikátý pokus Air Astana o vstup na mezinárodní akciové trhy. Předchozí snahy však zhatila napřed pandemie covidu a následně válka na Ukrajině. Obě události značně zahýbaly finančními trhy, zejména covid v prvních vlnách významně dopadl na světový cestovní ruch a dostal řadu firem z oboru včetně leteckých dopravců do finančních potíží.

„Ale bez ohledu na tyto události, které nám přišly do cesty a které zasáhly naše odvětví, dosahujeme dobrých výsledků. Teď je dobrá doba na IPO,“ řekl Bloombergu generální ředitel Foster.

Úpis akcií by měl začít na konci ledna. Prodej akcií mezinárodním investorům, zejména institucionálním, budou podle tiskové zprávy zajišťovat společnosti Citigroup Global, Jefferies International a také pražský brokerský dům Wood & Company Financial Services. Ten se mimo jiné podílel loni i na největším evropském IPO rumunské energetické společnosti Hidroelectrica na bukurešťské burze.

Londýnská burza je mezi velkými kazachstánskými společnostmi oblíbená destinace. Již se na ní obchodují například akcie finanční a e-commerce skupiny Kaspi.kz, těžaře uranu Kazatomprom či bankovního domu Halyk Bank. Vedle toho se v Londýně obchodují dluhopisy některých kazašských emitentů včetně zmíněného fondu Samryk-Kazyna.

Britská skupina BAE Systems je podílníkem Air Astana již od roku 2002, kdy investovala 8,5 milionu dolarů do nově vznikajících aerolinek. Snažila se tak jako účastník tendru na prodej radarového systému získat u kazachstánské vlády body navíc. Následný rychlý růst udělal z Air Astana, která provozuje i nízkonákladovou firmu FlyArystan, největšího leteckého dopravce ve Střední Asii. 

Jen v prvních devíti měsících loňského roku přepravila na 99 linkách šest milionů pasažérů, což byl meziroční nárůst o 12 procent. V současnosti letecká skupina provozuje 49 letounů a kromě Střední Asie létá do destinací v regionu Kavkazu, v Evropě včetně Turecka, na Blízkém východě a v Asii.

V prvních devíti měsících minulého roku vzrostly tržby letecké skupiny Air Astana meziročně o pětinu na 900 milionů dolarů. Provozní zisk dosáhl 128,9 milionu dolarů, což bylo o 11 procent více než ve stejném období předchozího roku.