Ranní check: Halving bitcoinu vyvolal cenovou bombu. Harrachov, středisko bankomatů

Dobré ráno! Je 113. den roku, svátek má Evženie. V tento den v roce 1947 cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund vyjeli na výpravu přes Afriku do Jižní Ameriky.

Podívejte se na přehled nejdůležitějších událostí posledních hodin.

✅ Nejškaredější město Německa skrývá unikát: v mrazech i vedrech zkouší dobíječky pro celou Evropu

Ne do prosluněného Chorvatska, ale do zaručeně nejošklivějšího města Německa vyrážíme elektromobilem Kia EV9. Jakkoliv je Essen krásou nevybavené místo, jednu zajímavost přece jen skrývá. Poblíž hranic s Nizozemskem totiž stojí unikátní laboratoř, ve které E.ON testuje dobíjecí stanice pro elektromobily. Dobíječky musejí ustát nejen extrémní vedra a mrazy, ale i útoky nepřátel čistě elektrického pohonu – vandalů vyzbrojených baseballovými pálkami, noži nebo exkrementy.

✅ Hospody na horách se dál brání platbám kartou, bojí se o dýška. Harrachov proto zasypaly bankomaty

Ani letošní zimní sezona nepřinesla provozovatelům ski areálů a dalších návazných služeb takové tržby, jaké by si představovali. Každoroční krácení zimní sezony dopadlo i na jedno z nejnavštěvovanějších českých středisek, krkonošský Harrachov. Nyní se město chystá na příjezd jarních a letních turistů. A zatímco karty stále mnoho z horských podniků nepřijímá, v české baště skoků na lyžích se rozhodli provozovatelé restaurací a penzionů řešit fenomén „cash only“ po svém – prakticky na každém kroku mají bankomaty.

✅ Po halvingu bitcoinu přišla cenová bomba. Ale jiná, než kterou si optimisté malovali

Největší kryptoměna prodělala dlouho očekávané půlení (halving), které zeslabilo příliv nových virtuálních mincí na trh. S kurzem bitcoinu ale dlouho očekávaná událost o půlden později prakticky nehnula. To se nedá říct o poplatcích za bitcoinové transakce, které brutálně zdražily.

✅ Nižší daně pro rodiny s dětmi a výpověď bez důvodu. ANO se snaží vrazi klín mezi lidovce a ODS

Vládní pětikoalice si podle všeho hodlá otestovat svou soudržnost. Mezi ODS a menšími partnery se rozhořely spory o návrhy, které mají ulevit rodinám pečujícím o potomky a zavést okamžitou výpověď ze zaměstnání bez udání důvodu. Občanští demokraté hledají podporu i mezi opozičními zákonodárci.

Stane se dnes:

  • Soud projedná odvolání v případu bývalého poslance Dominika Feriho, obžalovaného ze znásilnění. Obvodní soud mu loni v listopadu nepravomocně uložil tříleté vězení.
  • Britská Dolní sněmovna by mohla definitivně hlasovat o migračním zákonu umožňujícím vládě deportovat migranty do Rwandy.
  • Začíná plenární schůze Evropského parlamentu. Poslance čeká rozprava o společných pravidlech oprav zboží v rámci zákonné záruční doby i po jejím uplynutí. Budou debatovat také o novém nařízení, které EU umožní zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

  • Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI) zveřejní novou zprávu o vojenských výdajích ve světě.