České nemovitostní fondy láká německy mluvící Evropa. ZDR investuje tři sta milionů v Rakousku

ZDR Investments koupila další část retail parku Vorum v rakouském Voitsbergu za 300 milionů korun.

ZDR Investments koupila další část retail parku Vorum v rakouském Voitsbergu za 300 milionů korun. Zdroj: ZDR Investments

ZDR Investments koupila další část retail parku Vorum v rakouském Voitsbergu za 300 milionů korun.
ZDR Investments koupila další část retail parku Vorum v rakouském Voitsbergu za 300 milionů korun.
3
Fotogalerie

Nejen polské nemovitosti jsou atraktivní pro české investiční fondy. Nemalý kapitál z Česka směřuje i do kapes německy mluvících sousedů. Česká skupina ZDR Investments koupila další část retailového parku v rakouském Voitsbergu. Koupí dvou budov navázala na svou akvizici první etapy tohoto XL obchodního centra z ledna minulého roku. Tentokrát investovala tři sta milionů korun.

„Novou akvizicí supermarketu Billa Plus v XL formátu opět rozšiřujeme tu nejkonzervativnější část nemovitostního portfolia. Celkem tvoří prodejny potravin 39 procent pronajímatelných ploch našich nemovitostí,“ komentuje situaci partner skupiny ZDR Investments Roman Latuske. Skupina investovala na území rakouských sousedů už pošesté. Hodnota držených nemovitostí dosahuje téměř dvou miliard korun.

Z(a)tracená čísla – Pronájmy bytů:

Video placeholde
Z(a)tracená čísla 14. díl • Videohub

Projekt Vorum o celkové pronajímatelné ploše přes 12,5 tisíce metrů čtverečních byl postaven na pozemku bývalé hnědouhelné elektrárny, která v minulosti oddělovala města Voitsberg a Bärnbach v rakouské spolkové zemi Štýrsko. Díky své dostupnosti a rozmanité paletě nájemců se Vorum rychle stalo centrální nákupní zónou celého okresního města.

I když se trendem českých investic do nemovitostí stalo v posledních letech zejména Polsko, investoři nezapomínají ani na takzvaný DACH region, který tvoří trojlístek německy mluvících zemí Německo, Rakousko a Švýcarsko. Vedle ZDR se v něm pohybuje také mezinárodní investor s českými kořeny Accolade, který vlastní dva německé logistické parky o ploše přesahující 25 tisíc metrů čtverečních.

Zavedeným jménem už je CPI Property Group, jeden z největších českých správců nemovitostí, který spravuje dvanáct kancelářských budov po celém Německu. Atraktivní součástí jeho portfolia je lyžařský rezort Crans-Montana ve Švýcarsku.

ZDR potvrzuje tvrzení samotných fondů i analytiků o nedostatku příležitostí na českém trhu. Již dříve se k němu vyjádřil například Petr Čížek, předseda představenstva investiční společnosti Investika. „Český trh je relativně malý. A příležitostí k akvizicím komerčních nemovitostí, jež by svou velikostí, očekávanou výnosností a dalšími parametry odpovídaly strategii našeho fondu, je na něm nedostatek,“ uvedl vysvětlení, proč stále více českého kapitálu směřuje za hranice.

Ryze česká skupina ZDR Investments investuje zejména do retailových nemovitostí diskontního typu. Mimo tuzemských nemovitostí a DACH regionu působí také v Chorvatsku a na Slovensku. Portfolio skupiny obsahuje 59 nemovitostí v hodnotě přes deset miliard korun.