Daň z nemovitosti nebude platit kupující, stát přijde o miliardy | E15.cz

Daň z nemovitosti nebude platit kupující, stát přijde o miliardy

Irské nemovitosti stojí polovinu toho, co v době největšího boomu v roce 2007. Přesto je nikdo nechce
Irské nemovitosti stojí polovinu toho, co v době největšího boomu v roce 2007. Přesto je nikdo nechce
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Senát zamítl zákon o dani z nabytí nemovitostí, kterou měl nově platit kupující místo prodávajícího. Ministr financí v demisi Jan Fischer varoval, že nepřijetí normy ochudí státní rozpočet v příštím roce o čtyři až sedm miliard korun.

Podle Fischera může být pro rozpočet problém, že nebyl přijat nový způsob výběru daně a ocenění nemovitostí. Stát si od zákona sliboval vyšší efektivitu při výběru této daně. Erár loni získal na dani z převodu 7,7 miliardy korun, o rok dřív to bylo o 300 milionů méně.

Vláda by podle senátora ČSSD Jiřího Dienstbiera měla nyní navrhnout zákonné opatření, které přinese kroky nezbytné k funkčnosti nového občanského zákoníku.

Fischer to jako jednu z variant připustil. „Při účinnosti občanského zákoníku a při neschválení těchto daňových zákonů se dostáváme do velmi vážných potíží - podnikatelé, občané, stát,“ prohlásil s poukazem na to, že Senát zamítl také další daňové úpravy.

Velká zátěž pro uživatele hypoték

Dienstbier změnu plátce daně odmítl v souladu s doporučením senátního ústavně-právního výboru kvůli tomu, že by to údajně znamenalo neúměrnou zátěž pro ty, kdo si dům či byt chtějí pořídit s pomocí hypotéky.

„Stát si vlastně tuto změnu prosazuje, protože je to pro něj jakoby pohodlnější. Vlastně chce mít lepší podmínky než soukromé osoby z hlediska vymahatelnosti svých pohledávek a neměl by být takto jednostranně upřednostňován,“ tvrdí Dienstbier.

Pro zvedlo ruku jen 20 senátorů

Zamítnutí předpisu, který předložila ještě vláda Petra Nečase, prosadili socialisté spolu se zemanovci a komunisty. Pro hlasovalo jen 20 z 69 přítomných senátorů. Sněmovna, která byla rozpuštěna, nemůže rozhodnutí Senátu změnit.

Nový zákon počítal také s tím, že kupující bude od daně osvobozen při koupi prvního bytu nebo domu. Měl naopak zrušit osvobození od daně, která byla zavedena v 90. letech v souvislosti s ekonomickou transformací. Jde například o převody v souvislosti s privatizací státního majetku. Sazbu daně předloha neměnila. Od letoška je čtyřprocentní, o procentní bod vyšší než v minulosti.

Co přinesou změny v dani z převodu nemovitostí

Autor: ČTK, vag