Druhá část privatizace společnosti OKD byla podle EK v pořádku | e15.cz

Druhá část privatizace společnosti OKD byla podle EK v pořádku

Zdeněk Bakala
Zdeněk Bakala
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Druhá část privatizace společnosti OKD včetně prodeje jejích bytů byla podle Evropské komise v pořádku. Vyplývá to ze zatím neveřejného rozhodnutí, o kterém dnes informovala Česká televize. V Bruselu tak se svou stížností neuspělo sdružení BYTYOKD.cz, které tvrdilo, že byty OKD byly prodané pod cenou.

Podle Evropské komise stát neudělal chybu, když v roce 2004 prodával svůj menšinový podíl v důlní společnosti OKD. „Komise s potěšením oznamuje České republice, že po přezkumu informací přijala rozhodnutí, že prodej podílu ve společnosti OKD ve výši 45,88 procenta společnosti Karbon Invest neobsahoval žádný prvek státní podpory,“ napsala komise ve své zprávě.

Právě na to si stěžovalo sdružení BYTYOKD.cz, které usiluje o prodej bytů stávajícím nájemníkům. Podle sdružení nebyla jejich hodnota v prodejní ceně dostatečně promítnutá a Karbon Invest měl zaplatit o 1,7 miliardy víc. Sdružení kritizuje i rozhodnutí komise. „Považujeme přístup Evropské komise k této závažné kauze za naprosto skandální. Absolutně nezkoumala naše stížnosti nebo naše připomínky. Smetla je v podstatě ze stolu,“ cituje televize předsedu sdružení Romana Macháčka.

Sdružení BYTYOKD.CZ podalo letos v březnu trestní oznámení na neznámého pachatele, protože se domnívá, že v souvislosti s privatizací majetkové účasti státu ve společnosti OKD v roce 2004 možná Česko utrpělo škodu 20 miliard korun. Stát za podíl v OKD dostal od společnosti Karbon Invest 4,1 miliardy korun, podle sdružení byla skutečná cena několikanásobně vyšší. Severomoravské byty v současnosti vlastní společnost RPG Byty finančníka Zdeňka Bakaly. Jeho firma RPG Industries držela byty díky koupi společnosti Karbon Invest, která je získala v roce 2004 privatizací státního podílu v OKD.

Autor: ČTK
Newslettery