Finvest prodává stovky nájemních bytů | E15.cz

Finvest prodává stovky nájemních bytů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: knightfrank.cz

Denisa Novotná

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Balík více než pěti stovek bytů převážně v severních Čechách prodává investiční fond Finvest. Prostřednictvím mezinárodní realitní společnosti Knight Frank nabízí panelové domy na okraji Děčína, cihlové i panelové budovy v Chomutově, panelový dům v Olomouci a další rezidenční nemovitosti i jednotlivé byty v Kadani, Jirkově, Klášterci nad Ohří, Staré Pace či Jaroměři.

Jde o nemovitosti, které jsou z 80 procent obsazené. Realitní zprostředkovatelé uvádějí roční příjem z nájemného zhruba 18 milionů korun.

Uzavřený investiční fond kvalifikovaných investorů Finvest získal povolení k činnosti od České národní banky teprve loni v létě. Fond se soustředí hlavně na přímé investice do tuzemských nemovitostí a jeho cílem mají být dlouhodobé investice. O jeho motivech k aktuálnímu prodeji stovek bytů nechtěla společnost Knight Frank spekulovat.

Obchodování s bytovými portfolii zatím není na tuzemském trhu tak časté jako investice do komerčních nemovitostí. Loni Knight Frank nabízela k prodeji sedm panelových domů s téměř dvěma sty padesáti byty v Bílině a Duchcově.

V tomto případě však byl majitel domů, účelově založená společnost Bilina Appartment, pod tlakem rakouské spořitelny Waldviertler Sparkasse, u níž byly nemovitosti zastaveny. Nového majitele ale byty nezískaly. „Jeden z vlastníků přehodnotil strategii a rozhodl se, že portfolio bude dlouhodobě vlastnit,“ řekl deníku E15 Václav Kovář z Knight Frank. Společnost Bilina Appartment patřila nizozemským a českým investorům.

Bytové domy v Česku zatím nakupují hlavně investoři s vlastním kapitálem. Banky totiž tyto investice nechtěly v minulosti financovat a dávaly přednost komerčním nemovitostem a nové výstavbě. V současné době jsou velmi opatrné při poskytování úvěrů ve všech realitních segmentech.

Největší balíky nájemních domů drží v tuzemsku firmy RPG Byty, která vlastní v Moravskoslezském kraji na 44 tisíc bytů, a CPI Byty s portfoliem více než 12 tisíc jednotek převážně v severních Čechách, Třinci a Českém Těšíně.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: Denisa Novotná