Hrubá stavba nejvyšší české bytovky by se měla dokončit ještě letos

V Tower bude vysoký 104 metrů. Byty budou začínat až v úrovni pátého patra tradiční budovy.

V Tower bude vysoký 104 metrů. Byty budou začínat až v úrovni pátého patra tradiční budovy.

Projekt V Tower společnosti PSJ Invest
Projekt V Tower společnosti PSJ Invest
Výhled z nejvyšší budovy v Česku, City Tower v Praze na Pankráci
Projekt V Tower společnosti PSJ Invest
Projekt V Tower společnosti PSJ Invest
6
Fotogalerie

Hrubá stavba nejvyššího bytového domu v Česku, třicetipodlažní V Tower v Praze na Pankráci, bude hotová do konce letošního roku. Uvedla to společnost PSJ, která je od července hlavním dodavatelem stavby. Budova vysoká 104 metrů by se měla kompletně dokončit v únoru 2018. Developerem projektu je společnost PSJ Invest, investorem je lucemburská investiční skupina Aceur Investment.

"Nejvyššího třicátého podlaží dosáhnou obě věže na konci letošního roku," uvedl projektový manažer PSJ Filip Kašík. Stavba, která vyjde na tři miliardy korun, začala v červnu loňského roku. V Tower vyrůstá v blízkosti budovy bývalého Motokovu (dnes City Empiria) a budovy bývalého Československého rozhlasu (dnes City Tower).

Autorem stavby je architekt Radan Hubička. "Věže se od sebe oddalují a zároveň se vzájemně přitahují, v dolní části jsou přitom pevně spojené. Jde o mužský a ženský princip. Nastává dialog - z různých pohledů se obě věže střetávají, jedna mizí a druhá se vynoří, objeví se prázdno, pak opět splynou," popsal své dílo.

Byty rostou od pátého patra výš a budou veliké od 50 do 400 metrů čtverečních. Vzniknou tu i velmi luxusní penthousy s vlastními střešními bazény. Pro obyvatele bytů bude k dispozici například privátní fitness a bazén, služby hotelového typu včetně například čistírny a úklidu zajistí non stop fungující recepce. Denně 24 hodin tu bude i ochranka. Ve třech podzemních podlažích bude 254 parkovacích stání.

Ceny bytů začínají na sto tisících korun za metr čtvereční. Čím výše byt bude, tím bude vyšší i jeho cena. Konkrétní částky ani maximální rozpětí developer dosud nezveřejnil. Podle údajů developerské společnosti Trigema vzrostly nabídkové ceny nových bytů v Praze v průměru na 72 609 korun za metr čtvereční.

Vše o realitách čtěte zde

Stavba začala po dlouhých odkladech, původně se projekt jmenoval Epoque a patřil firmě ECM. Ta ho plánovala postavit už před etkonomickou krizí, její nástup však plány na několik let zmrazil. Nový majitel projekt koupil v rámci insolvenčního řízení s ECM v roce 2013 a 2,5 roku ho předělával. Poslední potřebné povolení získal v květnu 2015.

V Tower bude po svém dokončení nejvyšším čistě bytovým domem v Česku. Primát nyní drží bytový dům Rezidence Eliška v pražských Holešovicích s 25 nadzemními patry a výškou téměř 94 metrů zkolaudovaná v prosinci 2013. Vůbec nejvyšší budovou v Česku je brněnská AZ Tower se 111 metry. Na pankrácké pláni vedle plánovaného V Tower stojí druhá nejvyšší stavba v Česku, kancelářská budova City Tower vysoká 109 metrů.