Italové chtějí delší lhůtu pro opravu Fantovy budovy na hlavním nádraží | E15.cz

Italové chtějí delší lhůtu pro opravu Fantovy budovy na hlavním nádraží

ČTK

Italská společnost Grandi Stazioni žádá o prodloužení lhůty na opravu historické Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží o dva roky. Podle smlouvy má být opravena do října 2016. Spolu s Českými drahami chce najít koncept pro využití budovy.

„Fantova budova s kavárnou je nyní stranou hlavních průchodů z nástupišť do hlavní haly nádraží, kde je i vstup do metra a velká část cestujících ji proto pouze míjí,“ uvedl po setkání s šéfem Českých drah Pavlem Krtkem Michele Mario Elia, ředitel společnosti Ferrovie dello Stato Italiane Group, která je většinovým akcionářem Grandi Stazioni.

Musí se proto určit, jaký projekt bude pro budovu nevhodnější, zda z ní bude muzeum, nebo nákupní centrum. Od toho se mají rovněž odvíjet úpravy okolí budovy, bude-li před ní parkoviště nebo zastávky pro autobusy.

Obě strany prý mají zájem na tom, aby k rekonstrukci historické části hlavního nádraží došlo co nejdříve. Konkrétní dohoda ale dnes uzavřena nebyla a České dráhy se s italskou firmou mají na toto téma ještě setkat.

Oprava budovy vázne

Grandi Stazioni za víc než miliardu korun zrekonstruovala odbavovací halu pražského nádrží a nyní ji má od Českých drah pronajatou. Součástí dohody byla i kompletní oprava Fantovy budovy, ze které je dosud opraveno zhruba 15 procent. Jde o centrální část s kupolí Fantovy kavárny, kterou mohou cestující vidět při průchodu z odbavovací haly ke kolejím.

Dokončení oprav Fantovy budovy je podle smlouvy z roku 2003 podmínkou pro prodloužení pronájmu prostor nádraží italské společnosti o dalších 20 let. Ta měla na opravu secesní budovy, která původně sloužila mimo jiné jako odbavovací hala, deset let od vydání platného stavebního povolení. Naposledy společnost prezentovala koncem roku 2013 dokončení oprav ve Fantově kavárně, pro kterou dosud neúspěšně hledá nájemce.

To by se ale podle Grandi Stazioni mělo nyní změnit. Nového nájemce chce nalézt ještě do konce letošního roku a podobně se ještě letos chce vrátit k opravám historické secesní budovy.

Grandi Stazioni prostory hlavního nádraží opravuje od prosince 2006. V odbavovací hale vystavěla nové odbavovací centrum, eskalátory, výtahy a řadu obchodů, které nyní komerčně pronajímá. Ve výběrovém řízení na obnovu nádraží zvítězila v roce 2002.

Andrea Odoardi: Z pasažérů Hlavního nádraží musíme udělat zákazníky

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!