Jedna z dominant Londýna je na prodej. Zájemci za „Okurku“ zaplatí asi 22 miliard | E15.cz

Jedna z dominant Londýna je na prodej. Zájemci za „Okurku“ zaplatí asi 22 miliard

Londýnský mrakodrap 30 St Mary Axe alias Okurka
Londýnský mrakodrap 30 St Mary Axe alias Okurka
• 
ZDROJ: Harshil Shah, Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Londýnský mrakodrap přezdívaný podle svého tvaru Okurka je na prodej. Agenti realitní agentury Savills očekávají, že jeden ze symbolů londýnské finanční čtvrti City by se mohl prodat za zhruba 650 milionů liber (22,6 miliardy korun).

Prosklený kolos vysoký 180 metrů byl před deseti lety jednou z nejkontroverznějších staveb britské metropole, ale postupně se zařadil k jejím symbolům a nejuznávanějším příkladům moderního umění. Do konkurzu se dostal letos v dubnu, když se do platební neschopnosti dostala německá společnost IVG Immobilien. Ta budovu vlastní společně s akciovou společností Evans Randall.

Prodej mrakodrapu 30 St Mary Axe, jak se budova oficiálně jmenuje, zařizuje Savills společně se společností Deloitte a přípravy jsou už v plném proudu. Zájem realitní agenti očekávají především od investorů z Číny, Hongkongu, Singapuru a Spojených států.

Podle představitele Savillsu Stephena Downa po prověření nabízejících stran bude do konce září nebo začátku října buď vybrán jeden ze zájemců, nebo přijato několik zapečetěných nabídek. „Mohli bychom vidět nabídky přesahující 650 milionů liber,“ dodal.

Komerční mrakodrap 30 St Mary Axe byl dokončen v prosinci 2003 a do provozu uveden v dubnu následujícího roku. Během dvou let ho postavila společnost Skanska podle návrhu anglického architekta a designéra Normana Fostera. Nyní ji využívá kolem 20 nájemců.

Autor: ČTK
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.