Jihočeská dálnice D3 bude od léta delší. Povede až do Veselí | e15.cz

Jihočeská dálnice D3 bude od léta delší. Povede až do Veselí

Stavba dálnice D3 u Veselí nad Lužnicí
Stavba dálnice D3 u Veselí nad Lužnicí
• 
ZDROJ: Mlada fronta

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Silčáři počítají se zprovozněním šestadvacetikilometrového úseku dálnice D3 z Tábora do Veselí nad Lužnicí v termínu 30. června. Práce zatím pokračují podle harmonogramu. První řidiči by na novou komunici mohli zřejmě během srpna, až ŘSD stavbu převezme.

Stavba dálnice, které je rozdělená do dvou úseků Tábor - Soběslav a Soběslav - Veselí nad Lužnicí přijde na 10,5 miliardy korun bez DPH. Stavba byla zahájena na jaře 2009. Součástí je třeba 277 stavebních objektů, mimo jiné deset protihlukových stěn o celkové délce 3,6 kilometru. Ke konci loňského roku sdružení firem prostavělo přibližně 85 procent peněz na tento úsek.

Oficiální termín dokončení úseku je 30. června, pokud by zhotovitel nedokázal práce dokončit, vyplývaly by z toho pro něj podle předsedy Sdružení pro výstavbu D3 a senátora Pavla Eyberta (ODS) sankce. „Podle mých informací se dají práce do 30. června skutečně stihnout. Ale neznamená to, že se hned bude smět na dálnici jezdit. Někdo to totiž musí od zhotovitele přebrat a nejsem si jistý, že ŘSD to hned bez výhrad přebere. A v tom může vzniknout ten problém a zpoždění. Stavba bude hotová, ale dálnice může být v provozu až o několik týdnů později,“ řekl .

Trasa dálnice D3

Dálnice D3Autor: RSD

Po urychlení dostavby dálnice D3 a na ni navazující rychlostní komunikace R4 k rakouským hranicím volají jihočeští politici mnoho let. Hejtman Jiří Zimola (ČSSD) nedávno podmiňoval vstřícnost k dostavbě dvou temelínských bloků právě dokončením D3. První úsek D3 severně od Tábora (Chotoviny-Čekanice) byl otevřen v říjnu 2004. Stavba byla zahájena v únoru 2002. Nyní D3 na jihu Čech měří 33,785 kilometru. Celková délka tahu dálnice D3 (prohlédněte si videovizualizaci ŘSD) a navazující rychlostní silnice R3 mezi Prahou a státní hranicí s Rakouskem je přes 171 kilometrů. Trasa je rozdělena na 12 stavebních úseků.

Letos ŘSD předpokládá zahájení staveb na dálnici D3 v úseku Veselí nad Lužnicí - Bošilec a Borek - Úsilné. „V současné době probíhá soutěž na zhotovitele. Protože se muselo upřesňovat zadání soutěže, zahájení prací se z předpokládaného března posune asi do podzimních měsíců,“ řekl ředitel českobudějovické správy ŘSD Miloslav Ouředník.

Do dvou let další kilometry

V úseku Borek - Úsilné na Českobudějovicku se postaví 1180 metrů nové dálnice. Mezi povolenými stavebními objekty jsou mimo jiné dva mosty. Orientační celkové náklady na provedení stavby činí podle informací na webu ministerstva dopravy přes 428 milionů korun bez DPH. V úseku Veselí nad Lužnicí-Bošilec se vybuduje přes pět kilometrů dálnice se třemi mosty. Stavba by měla být dokončena na jaře 2015. Odhadované náklady jsou 1,7 miliardy.

Autor: ČTK, nos
Newslettery