Londýnskou Okurku koupil brazilský miliardář Safra, zaplatil 25 miliard | E15.cz

Londýnskou Okurku koupil brazilský miliardář Safra, zaplatil 25 miliard

Londýnský mrakodrap Okurka
Londýnský mrakodrap Okurka
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Cristian Bortes; WikimediaCommons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mrakodrap zvaný Okurka, který je v posledních deseti letech jedním ze symbolů moderního Londýna, koupil brazilský miliardář Joseph Safra. Zaplatil za něj více než 700 milionů liber, tedy kolem 25 miliard korun.

Dům vysoký 180 metrů navrhl známý anglický architekt Norman Foster v srdci finanční čtvrti City a po dobudování v roce 2004 to byla druhá nejvyšší stavba v této oblasti. Mrakodrap, jehož oficiální název zní podle adresy 30 St Mary Axe, si díky svým nezvykle zaobleným liniím vysloužil přezdívku Gherkin (nakládaná okurka), pod níž je nyní běžně znám.

Původním vlastníkem stavby byla švýcarská zajišťovna Swiss Re, ta ji ale v roce 2006, kdy byl na vrcholu realitní boom, prodala fondu německé realitní společnosti IVG Immobilien a britské Evans Randall.

Noví vlastníci za budovu zaplatili přes 600 milionů liber, což byla tehdy nejvyšší cena, jaká byla kdy v Británii za kancelářskou budovu zaplacena. V době krize ale nový vlastník přestal splácet úvěr, na nějž mrakodrap koupil.

Okurku chtělo 200 zájemců

Prodejem Okurky byly letos pověřeny firmy Savills a Deloitte Real Estate. Ty shromáždily nabídky na koupi od zhruba 200 zájemců.

Brazilský vítěz Joseph Safra (75) disponuje podle posledních údajů časopisu Forbes jměním kolem 15 miliard dolarů (332 miliard Kč). Jeho investiční společnost Safra Group spravuje po celém světě aktiva v hodnotě přes 200 miliard dolarů. Safrova skupina ve spojení s brazilským výrobcem džusů Cutrale vyhrála v říjnu souboj o převzetí amerického distributora banánů Chiquita Brands International.

Autor: ČTK