MMR: Předpisy v Praze odporují zákonu. Předvolební boj, reaguje Hudeček | E15.cz

MMR: Předpisy v Praze odporují zákonu. Předvolební boj, reaguje Hudeček

Pražský primátor Tomáš Hudeček
Pražský primátor Tomáš Hudeček
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražské stavební předpisy, které v červenci schválila rada města, jsou podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) v rozporu se zákonem. Úřad proto vyzve Prahu k nápravě. Pokud však město předpisy neupraví, ministerstvo pozastaví jejich platnost.

Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) v reakci prohlásil, že jde o předvolební boj. Kvůli předpisům, které od začátku října mimo jiné regulují velikost reklamy ve městě, se v posledních týdnech rozhořel ostrý spor mezi Prahou a reklamní společností Bigmedia.

Praha podle ministerstva pochybila, když před schválením předpisů nepožádala o notifikaci Evropskou komisi. Hudeček s tím ale nesouhlasí. Tvrdí, že podle právních analýz města žádná notifikace nutná není. „Náhlou výzvu ministerstva považujeme za účelovou,“ uvedl.

Výzvu od ministerstva zatím Praha nedostala. Ředitelka odboru stavebního řádu ministerstva Marcela Pavlová uvedla, že ode dne doručení bude mít město 60 dnů na zjednání nápravy.

Zlá krev kvůli regulaci reklamy

Podle předpisů nebudou v Praze vznikat nové samostatně stojící billboardy, a až těm současným skončí platné stavební povolení, firmy budou muset obří reklamní poutače a plochy odstranit.

Kromě regulace reklamy nad šest metrů čtverečních předpisy nastavují pravidla výšky budov, omezují rozšiřování města na úkor volné krajiny a upřednostňují zástavbu proluk a nevyužívaných území.

Podle společnosti Bigmedia jsou ale předpisy pro provozovatele venkovní reklamy likvidační. V rámci silné prostestní kampaně firma nejprve zahltila Prahu billboardy mířícími proti předpisům a nakonec přelepila volební billboardy TOP 09. Po rozhodnutí soudu plakáty musela znovu vylepit. TOP 09 v pondělí podala proti Bigmedia žalobu.

Autor: ČTK