„Nové“ Výstaviště bude stát 1,5 miliardy. Obnova potrvá pět let | E15.cz

„Nové“ Výstaviště bude stát 1,5 miliardy. Obnova potrvá pět let

Tereza Čapková

Pražský magistrát má v plánu do holešovického Výstaviště investovat v rámci revitalizace až 1,5 miliardy korun. Obnova by měla trvat podle náměstka primátora Václava Novotného (TOP 09) pět let. Zatím jedinou výraznější změnou, která areál na jaře čeká, je přesíťování.

Inženýrské sítě jsou podle Novotného v kritickém stavu. Opravovat se budou v režimu údržby, na který není nutné stavební povolení.

Výstaviště, které město od začátku příštího roku přebírá od společnosti Incheba, se zatím nedočká ani žádných výrazných programových změn. Zůstává Matějská pouť rodiny Kočkových i Mořský svět. Svou pozici úplně neztratila ani Incheba, která v areálu uspořádá některé veletrhy.

Pražský magistrát začal areál prostřednictvím své stoprocentně vlastněné firmy Rozvojové projekty Praha (RPP) od začátku září nabízet pořadatelům akcí. V současnosti už společnost podle Novotného nasmlouvala akce na příští rok v objemu 15 milionů korun.

Roční tržby, které chce Praha v rámci podnájemních smluv získat, se podle Novotného pohybují okolo 55 milionů korun. RPP má městu v rámci podnájemní smlouvy ročně platit 20,8 milionu korun, tedy stejně, jako dosud platila Incheba.

Cirkus bez plotů

Magistrát chce Výstaviště otevřít cirkusovým produkcím i koncertům. Má také v plánu zbourat ploty, které ho ohraničují a vybudovat zde vlastní železniční zastávku. Skromnější naopak plánuje rekonstrukci vyhořelého Průmyslového paláce. Podle Novotného by měla vyjít oprava památky na 600 milionů korun.

Město má zatím na revitalizaci areálu připravenou částku ve výši 280 milionů korun, kterou získalo v rámci mimosoudní dohody s pojišťovnami ohledně pojistného za vyhořelý Průmyslový palác. Praha původně žádala 1,2 miliardy. Několik měsíců kvůli tomu neúspěšně vedla soudní spory.

V současnosti se stále soudí se společností Incheba za o náhradu škody, Praha firmu žaluje o miliardu korun. Situaci kolem areálu řeší Praha už řadu let.

Autor: Tereza Čapková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!