Památná Šlechtova restaurace se dočká rekonstrukce. Chátrá desítky let | E15.cz

Památná Šlechtova restaurace se dočká rekonstrukce. Chátrá desítky let

ČTK
čap

Roky odkládaná rekonstrukce historické Šlechtovy restaurace ve Stromovce by mohla začít v příštím roce. Praha chce v dubnu vypsat výběrové řízení za 100 až 120 milionů korun. Uvedl to náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09). Památkově chráněná restaurace chátrá už desítky let. Její oprava byla v minulosti opakovaně odložena.

Památkáři stav budovy dlouhodobě označují za neutěšený. Poslední výběrové řízení zrušilo hlavní město, které je správcem památky, loni. Projekt byl podle Novotného příliš nákladný, počítalo se s opravou za čtvrt miliardy.

„Za stejnou částku přitom Praha v minulosti opravila celý zámecký areál ve Ctěnicích,“ upozornil náměstek. Architekt podle Novotného dostal za úkol předražený projekt zjednodušit. Ubude nákladných schodišť, výtahů i nadbytečného sociálního zařízení. Oprava se tak zlevní zhruba na polovinu. „Šlechtova restaurace je výletním místem, ne místem pro michelinskou gastronomii,“ řekl.

Budova Šlechtovy restaurace, dříve známá pod jménem Královská dvorana, je kulturní památkou. Jméno nese po posledním majiteli Václavu Šlechtovi. Její nejstarší část pochází z konce 17. století, objekt byl ale dostavěn v polovině 19. století. V roce 1978 a o dva roky později budova vyhořela, od té doby chátrá. Poničila ji také povodeň v roce 2002.

Vlastníkem zchátralého objektu byla původně radnice Prahy 7, o rekonstrukci opakovaně usilovala už od poloviny 90. let, kdy restauraci Královská dvorana získala. V roce 2003 převzalo Královskou dvoranu kvůli ražbě tunelového komplexu Blanka hlavní město. Tento stav trvá dodnes.

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!